Gratka dla graczy. Gra oparta na Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 21:52
Przez blisko pół wieku w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia powstawała pionierska muzyka elektroniczna. Dziś te dźwięki stały się inspiracją do gry zatytułowanej "Odgłos", będącej eksperymentem artystycznym prowadzącym gracza przez świat pełen instrumentów i dźwięków.
Audio
  • Gra w oparciu o Studio Eksperymentalne Polskiego Radia (Ekspres Jedynki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Gorodenkoff/Shutterstock.com

- W zasadzie jest to po części gra, jak również taka interaktywna opowieść z elementami gry. Jako gra jest dość nietypowa ze względu na to, że jest stworzona za pomocą techniki animacji poklatkowej i poza animacjami, które tam oglądamy i patrzymy, co się dzieje, zawiera w sobie też kilka prostych łamigłówek - mówi Sebastian Krzyszkowiak, programista ze studia Holy Pangolin.

Podstawowym założeniem gry jest to, że każdy dźwięk pochodzi bezpośrednio z kompozycji zrealizowanych w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. - Brzmienie jest zachowane i pochodzi bezpośrednio z oryginalnych taśm (…). Oprócz tego w grze znajduje się również warstwa informacyjna, czyli możemy także dowiedzieć się o historii muzyki elektronicznej, jaki wpływ miało Studio Eksperymentalne Polskiego Radia na rozwój tej muzyki w latach 60. i 70., jak sytuacja polityczna w Polsce wpłynęła na działalność studia - wylicza Sebastian Krzyszkowiak.

Inicjatywa Instytutu Adama Mickiewicza

"Odgłos" powstał na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza, który promuje dziedzictwa Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia w ramach programu "Niepodległa" również poza granicami naszego kraju. - Temat inspiracji SEPR-em dajemy różnym twórcom, także twórcom gier, jako motyw przewodni do ich działalności. Jesteśmy ciekawi, w jaki sposób mogą korzystać z biblioteki sampli przetwarzając je lub tworząc zupełnie nowe projekty i aranżacje - tłumaczu Katarzyna Mitrowicz.

Na czym polega fabuła?

Bohaterem gry jest pluszowa sówka, która zgubiła swoich przyjaciół i musi teraz ich odnaleźć. Przechodzi przez niestworzone światy i różne wymiary. Za sówką podąża wąż, który zmienia kształty. - W grze występuje również Studio Eksperymentalne w formie makiety słynnego czarnego pokoju. Okazuje się być kosmicznym centrum sterowania światem - zdradza Sebastian Krzyszkowiak.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadziła: Karolina Rożej 

Materiał: Dorota Kołodziejczyk

Data emisji: 4.06.2020 

Godzina emisji: 17.19

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy w sklepach nadal musimy nosić maseczki?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 17:51
Kiedy musimy zasłaniać usta i nos? Czy wchodząc do sklepu trzeba mieć założoną maseczkę? Co z rękawiczkami? - We wszystkich zamkniętych pomieszczeniach, gdzie przebywa większa ilość osób, należy mieć założoną maseczkę - informuje Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny MSWiA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dofinansowania na walkę z suszą. Jak zaoszczędzić wodę?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 16:30
Od prawie 40 lat mamy w Polsce ciągłą suszę rolniczą, od co najmniej kilkunastu postępuje obniżenie wód gruntowych, natomiast od kilku doskwiera nam drastyczny niedobór opadów. Ministerstwo Klimatu ogłosiło nowy program "Moja Woda" dla mieszkańców, którzy zbudują przy swoich domach instalacje zatrzymujące deszczówkę. Jak uzyskać dofinansowanie?
rozwiń zwiń