Z Kosmosu widać, że Ziemia jest niebieską planetą. To dlatego, że jest na niej dużo wody, ale tylko 3 proc. to woda słodka, której największa część zgromadzona jest w lodowcach, a tylko niewielka w rzekach.
- Gdybyśmy popatrzyli na zasoby wodne rzek, jaki to jest udział w stosunku do zasobów wody na Ziemi to jest to sześć setnych procenta - mówi hydrolog prof. Artur Magnuszewski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Nasz kraj ma jedne z najskromniejszych zasobów wody w Europie.
04:20 _PR1_AAC 2020_06_17-15-15-24.mp3 Polsce grozi stepowienie. Dlaczego? (Ekspres Jedynki)
Pustynnienie nam nie grozi
Tam, gdzie parowanie wody przekracza odpływ do gruntu, następuje pustynnienie. W Polsce na razie nam to nie grozi.
- W Polsce opady atmosferyczne to 187 kilometrów sześciennych, a parowanie 133 kilometry. Ta różnica to woda, która zostaje w zlewni w postaci wody wsiąkającej w grunt. W ten sposób mamy odnawianie zasobów wód podziemnych oraz odpływ, który trafia do rzek - tłumaczy prof. Artur Magnuszewski.
Polskie wody są bardzo zmienne
W Polsce zasoby wody są bardzo zmienne i ilość opadów w następujących po sobie latach może bardzo się różnić.
- W okresie wielolecia między 1980 rokiem, a 2010 wynikało z obserwacji, że mamy suszę średnio raz na pięć lat. Obecnie od 2010 do 2019 roku mamy suszę, co 2,5 roku - twierdzi Wojciech Skowyrski z Pionu Ochrony Przed Powodzią i Suszą w Wodach Polskich.
Tak częste susze są powodem stepowienia w Polsce zwłaszcza obszarów nizinnych. - Takim problemem w Polsce nie jest może pustynnienie, a raczej powinno mówić się o stepowieniu. Są obszary Polski, które mają deficytową sytuację, jeśli chodzi o obszary wodne. To przede wszystkim jest Polska nizinna i tam deficyt opadów pojawia się w okresie miesięcy letnich - przyznaje prof. Artur Magnuszewski.
Wzorem Hiszpania
Metodą ograniczenia deficytu wody w systemie jest przede wszystkim retencjonowanie opadów. Doskonałym przykładem retencji jest Hiszpania, która retencjonuje 45 proc. wody spadającej rocznie na jej terytorium. Z kolei Polska retencjonuje tylko 6,5 proc. Ponadto Hiszpania w ostatnich 20 latach zbudowała około 1000 zbiorników wodnych, a Polska posiada tylko 120.
***
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Prowadził: Daniel Wydrych
Materiał: Iza Kostyszyn
Goście: Wojciech Skowyrski (Wody Polskie), prof. Artur Magnuszewski (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 17.05.2020
Godzina emisji: 15.15
DS