Przechodzące przez Polskę nawałnice niszczą gniazda bocianów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 10:55
Do ośrodka rehabilitacji zwierząt Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu codziennie trafiają ranne ptaki.
Bocian
BocianFoto: Dafinchi/shutterstock.com

Posłuchaj
04:01 [ PR1]PR1 (mp3) 30 czerwiec 2020 15_16_57.mp3 Przechodzące przez Polskę nawałnice niszczą gniazda bocianów (Ekspres Jedynki)

 

Dominują wśród nich bociany białe, które w trakcie upadku z gniazda łamią sobie skrzydła i nogi. Bywają również myszołowy, sowy, jaskółki, dzwońce, piecuszki, mazurki, zięby, jerzyki. - W tej chwili mamy bardzo dużo ptaków - przyznała Aneta Świerszcz, która zajmuje się dokarmianiem zwierząt. 

Radosław Olszewski, kierownik ośrodka hodowli zwierząt w Poleskim Parku Narodowym, powiedział, że burze, które przechodzą przez region powodują, że wiele dużych gniazd bocianów ulega zniszczeniu. Także gniazda mniejszych ptaków, schowane w koronach drzew czy krzakach, nie wytrzymują w starciu z porywami wiatru.

- Niektóre ptaki zakładają swoje gniazda w drzewach o słabej kondycji. Bardzo podatna na uszkodzenia w czasie burz jest m.in. topola osika. Ptaki, które zakładają na tych drzewach swoje gniazda często je tracą - wskazał Łukasz Wróbel, pracownik ośrodka dydaktyczno-muzealnego Poleskiego Parku Narodowego.

Ptaków w potrzebie jest coraz więcej

Ptaki, które trafiają do ośrodka rehabilitacji zwierząt Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu same decydują o tym, czy są gotowe na powrót na łono natury. Klatki nie mają bowiem siatek na górze. - Każdy bocian, który jest w stanie odfrunąć, może to zrobić - zaznaczyła Świerszcz.

Część ptaków - te, których obrażenia są naprawdę poważne - zostanie jednak w ośrodku na zawsze.  - Zdarza się tak, że trafiają do nas bociany, które mają uszkodzone kończyny dolne. To jest najgorszy z możliwych scenariuszy. Taki ptak nie będzie już samodzielny - zauważył Wróbel.

Olszewski zwrócił uwagę, że ośrodki, które miały być ośrodkami rehabilitacyjnymi, w których zwierzęta przebywają jedynie przez jakiś czas, zaczynają się przekształcać w azyle. - Cały czas dobudowujemy nowe woliery i cały czas nam ich brakuje. Ośrodków, takich, jak nasz, jest za mało a ptaków w potrzebie jest coraz więcej - podkreślił.

Tylko we wtorek do ośrodka trafiły cztery bociany.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Grzegorz Frątczak

Autorka materiału: Karolina Ryniak

Data emisji: 30.07.2020 

Godzina emisji: 15.15

kk

Czytaj także

Śpiew ptaków online. Wirtualna wycieczka do lasu

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 12:12
- Od kilku lat jest to bardzo popularna forma obcowania z przyrodą - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Adam Zbyryt, ornitolog z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń