Dramat psów w schronisku w Radysach. Ty też możesz pomóc!

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 13:43
Po interwencji Pogotowia dla Zwierząt, w wyniku której aresztowano właściciela schroniska w Radysach podejrzanego m.in. o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami, pracownicy schroniska nie tylko przestali się opiekować psami, ale zabrali im miski, poidła i zakręcili wodę w obiekcie. Organizacja apeluje o pomoc. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sergei Leto

czytaj więcej
shutterstock_schronisko psy 1200.jpg
Martwe i chore psy w schronisku. Tymczasowy areszt dla właściciela schroniska w Radysach

- Sytuacja była dramatyczna - mówi Grzegorz Bielawski z Pogotowia dla Zwierząt. - Wodę nalewa nam straż pożarna z beczkowozu, bo przedstawiciele właścicieli schroniska po prostu zakręci wodę dla psów - dodaje.

Posłuchaj
03:44 _PR1_AAC 2020_07_02-15-45-04.mp3 Apel o pomoc psom ze schroniska w Radysach (Ekspres Jedynki)

  

Organizacja apeluje o pomoc do ludzi z całej Polski, aby przyjeżdżali i pomogli w opiece nad ponad tysiącem psów. Pogotowie dla Zwierząt gwarantuje wolontariuszom wyżywienie oraz nocleg. Na apel zareagowały setki osób z całej Polski. Tylko w ten weekend do Radys przyjedzie około 300 osób.

Potrzebujemy pomocy w schronisku w Radysach. Dziś nieoczekiwanie pracownicy schroniska przestali poić zwierzęta,...

Opublikowany przez Pogotowie dla Zwierząt Poniedziałek, 29 czerwca 2020

W internecie trwa też akcja poszukiwania nowych domów dla psów z Radys. - Cyba po raz pierwszy w historii tego miejsca drzwi są otwarte. Otwarta jest brama do schroniska. Każdy, kto chce adoptować psa może wjechać i to zrobić. Oczywiście sprawdzamy nowe domy, żeby nie okazało się, że psa dostaje ktoś, kto nie ma warunków - mówi Grzegorz Bielawski.

SZUKAMY #DOMÓW DLA PSÓW Z #RADYS‼️‼️ Trafia do nas coraz więcej zwierząt z okrutnego schroniska w Radysach. Nasze...

Opublikowany przez Pogotowie dla Zwierząt Poniedziałek, 29 czerwca 2020

***

17 czerwca członkowie organizacji Pogotowie dla Zwierząt wraz funkcjonariuszami policji weszli do schroniska w Radysach w województwie warmińsko-mazurskim. Ogromna akcja, w której uczestniczyło ponad 100 osób pokazała, że zwierzęta przetrzymywane są w fatalnych warunkach. 

Na terenie schroniska znaleziono 10 nieżywych psów, natomiast 70 wymagających leczenia zostało odebranych i przekazanych m.in. do klinik weterynaryjnych, bo stan niektórych zwierząt zagrażał ich życiu.

Dziś możemy to w końcu napisać. Chcemy przerwać koszmar cierpienia zwierząt w schronisku w Radysach. Kiedy to Państwo...

Opublikowany przez Pogotowie dla Zwierząt Wtorek, 16 czerwca 2020

W związku ze sprawą aresztowano dwie osoby. Na trzy miesiące został aresztowany właściciel schroniska Zygmunt D. Jest on podejrzany o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami i posiadanie amunicji bez zezwolenia. Drugą osobą jest Daniel D., również tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Według śledczych był osobą "faktycznie zarządzającą" schroniskiem.

Prokuratura przedstawiła mu zarzuty znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami przebywającymi w tym schronisku oraz oszustwa na szkodę jednej z gmin, w związku z umową dotyczą wyłapywania i transportu bezdomnych zwierząt. Daniel D. jest podejrzany również o formułowanie tzw. gróźb bezprawnych w celu wywarcia wpływu na świadka. Zdaniem prokuratury, miał w trakcie trwania śledztwa grozić pozbawieniem życia jednemu z przedstawicieli organizacji zajmującej się ochroną zwierząt. 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Grzegorz Frątczak

Materiał: Aleksandra Skrago

Data emisji: 2.07.2020 

Godzina emisji: 15.45

Jedynka/PAP/kh

Czytaj także

Schroniska dla zwierząt powoli wracają do normalności

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 12:20
Schroniska dla zwierząt w w wyniku epidemii koronawirusa znalazły się w trudnej sytuacji. Większość z nich było zamknięte dla wolontariuszy i osób postronnych. Od 15 maja br. schroniska powoli wracają do normalności. 
rozwiń zwiń