Podróże kamperem są coraz popularniejsze. Skąd bierze się ten fenomen?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 12:46
Polacy coraz częściej podróżują kamperami. Jak sami mówią, nie potrzebują już hoteli i apartamentów, ponieważ swój wakacyjny dom wożą na czterech kółkach. - Wakacje powinny wiązać się z przygodą i z pewnymi wyzwaniami - potwierdza Artur Jankowski, właściciel kampera. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Andrey Armyagov / shutterstock

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 140 tysięcy kamperów i przyczep, a ich miłośnicy mają do dyspozycji w naszym kraju 450 kempingów. Podróżowanie kamperami cieszy się od lat sporą popularnością w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Zachodniej Europie.

- Coraz częściej mamy gości z Polski. Myślę, że w lipcu i sierpniu będzie ich na pewno więcej. Opłaty obejmują tylko pojazd, czyli kamper lub samochód z przyczepą oraz pobyt osób. Dodatkowa opłata dotyczy korzystania z prądu - mówi Malwina Grzeszczak, kierownik hotelu i kempingu w Toruniu.

Posłuchaj
03:52 _PR1_AAC 2020_07_02-16-19-12.mp3 Kamperem w świat (Ekspres Jedynki)

Jest bezpiecznie i wygodnie

Właściciele kamperów przyznają, że zdecydowanie bardziej wolą spędzać wakacje w swoich autach niż na wyjazdach organizowanych przez biura podróży.

- Dwa lata temu kupiłem samochód, który przerabiam na kampera. Będę podróżował na własną rękę z myślą nocowania najczęściej jak się da. Takie spędzanie urlopu jest bardzo bezpieczne i korzysta z niego bardzo wiele osób - twierdzi Artur Jankowski z Torunia.

Kolejny właściciel kampera dodaje: - Nawet w czasie jazdy mamy ze sobą dom i w środku lodówkę z zimnymi napojami. Do tego pełna kuchnia, zlewozmywak i mikrofalówka. Samochód wyposażony jest w przetwornicę i wszystkie rzeczy elektryczne działają. Łazienka jest w pełni wyposażona, a sypialnia wygodna.

W końcu i DAF się ośmielił...

Opublikowany przez Kampery - kamperowanie.eu Sobota, 9 maja 2020

Kupić czy wypożyczyć?

Jak przyznaje Artur Jankowski, decyzję o budowie kampera podjął także ze względu na wysokie koszty wynajmu tego typu samochodu. Kształtują się one na poziomie od 250 do 500 zł za dobę.

- Oczywiście jest to koszt, który dzieli się na wszystkich użytkowników, więc jeżeli podróżują młode osoby, jest to fajne rozwiązanie, ponieważ mogą podzielić się kosztami. Jeśli jednak podróżuje rodzina, to wiadomo, że koszt wypożyczenia jest wyższy niż znalezienie kwatery czy apartamentu w letnich kurortach - tłumaczy.

Miłośnicy podróżowania kamperami są zgodni, że zaletą takiego podróżowania jest możliwość zatrzymania się w każdej chwili w innym miejscu i brak potrzeby szczegółowego planowania wyjazdu.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Grzegorz Frątczak

Data emisji: 2.06.2020

Godzina emisji: 16.19

DS

Czytaj także

#PodróżujDoTutaj. Dołącz do akcji i odkryj wciąż nieznane miejsca w Polsce!

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 19:18
Grupa szesnastu blogerów postanowiła pokazać Polakom, że kraj nad Wisłą jest bardzo atrakcyjny i warty poznania. Uczestnicy akcji #PodróżujDoTutaj stworzyli przewodniki z każdego województwa, które mają zachęcić rodaków oraz przyjezdnych z innych krajów do odkrywania i zwiedzania pięknych miejsc na mapie Polski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacyjna podróż ze zwierzakiem. Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić, by wyjechać za granicę

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 10:56
Bez względu na kierunek wakacyjnej eskapady, domowy zwierzak musi spełnić trzy podstawowe warunki, by móc przekroczyć granicę - mieć elektroniczny chip, paszport i świadectwo zdrowia. Poza tym, różne państwa stawiają dodatkowe wymogi, dlatego zawsze przed wyjazdem, warto upewnić się, jakie warunki musimy spełnić, by spędzić zagraniczne wakacje z naszym pupilem.
rozwiń zwiń