"Iwona, księżniczka Burgunda" w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 09:53
W weekend rzeszowski Teatr im. Wandy Siemaszkowej zaprasza na premierę przedstawienia "Iwona, księżniczka Burgunda" na podstawie dramatu Witolda Gombrowicza w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza.
Plakat promujący przedstawienie Iwona, księżniczka Burgunda
Plakat promujący przedstawienie "Iwona, księżniczka Burgunda"Foto: teatr-rzeszow.pl

Posłuchaj
03:47 [ PR1]PR1 (mp3) 6 lipiec 2020 15_45_16.mp3 "Iwona, księżniczka Burgunda" w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (Ekspres Jedynki)

 

"Iwona, księżniczka Burgunda" to opowieść o fikcyjnej rodzinie królewskiej, której dobre samopoczucie i megalomania zostają zburzone przez pojawienie się dziewczyny o imieniu Iwona. Tajemnicza bohaterka doprowadza do dekonstrukcji i zrujnowania nadętej i zakłamanej struktury dworu.

W sztuce Witolda Gombrowicza (opublikowanej w 1938 roku w miesięczniku "Skamander", wydanej w 1958 roku) komedia przenika się z tragedią. Pisarz opisuje relacje międzyludzkie. Wskazuje, jak wielką siłę mają społeczne konwenanse, stereotypy i słowa. Pokazuje, w jaką stronę mogą ewaluować nasze kompleksy, kiedy spotkają się z absolutem.

Jak trudno stworzyć samego siebie

Jak podkreślił Waldemar Śmigasiewicz, przedstawienie opiera się na kluczowych zagadnieniach i tematach filozofii Witolda Gombrowicza. - Idea spektaklu to podróż przez świadomość dwójki bohaterów - Iwony i Księcia Filipa - w poszukiwaniu sensu - wyjaśnił.

- To także próba odpowiedzi na pytanie, skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy, odrzucając nasz świat i zatapiając się w swoim. Mówimy też w naszym przedstawieniu o tym, jak trudno jest istnieć bez stereotypów i ile odwagi trzeba posiadać, by stworzyć samego siebie. Pokazujemy, w jaki przewrotny sposób determinuje nas język, jak stajemy się niewolnikami słów - powiedział.

Spektakl bierze udział w VI edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa".

***

Sobotnia (11.07) premiera będzie połączona z obchodami 59. Międzynarodowego Dnia Teatru. Podczas uroczystej gali nagrodzeni zostaną ludzie teatru. Po raz pierwszy wręczone zostaną także WANDY'20 - nagrody dla aktorów i spektaklu, zwycięzców plebiscytu. 

Profil: TeatrSiemaszkowej

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Grzegorz Frątczak

Materiał: Martyna Podolska

Data emisji: 6.07.2020 

Godzina emisji: 15.45

kk

Zobacz więcej na temat: SZTUKA TEATR KULTURA

Czytaj także

Muzeum Warszawy zaprasza po przerwie!

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 10:18
Od czwartku (2 lipca) będzie można ponownie zwiedzić Muzeum Warszawy. Placówka zbiera, bada i udostępnia rzeczy warszawskie. Wystawa główna wychodzi od historii pojedynczych przedmiotów, by opowiadać o wydarzeniach i ludziach, którzy zadecydowali o kształcie i charakterze współczesnej Warszawy.
rozwiń zwiń