Pociągi retro wyjechały w trasę. Pasażerowie mówią, że te składy mają duszę

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 16:30
W ostatni weekend na małopolskie tory wyjechały pociągi retro. Wśród zabytkowych składów znalazły się m.in. wagony z lat 20. i 30. ubiegłego wieku. - Jest możliwość przejechania się jedną z najfajniejszych linii kolejowych w Polsce, która swego czasu została zamknięta - przyznają turyści. Kiedy i gdzie kursują historyczne składy kolejowe?
Turyści znowu mogą korzystać z zabytkowych pociągów
Turyści znowu mogą korzystać z zabytkowych pociągówFoto: Adrian Maraś/archiwum NSMK

Zabytkowe pociągi będą kursować w każdy weekend lipca i sierpnia na trasach z Chabówki do Mszany Dolnej i Kasiny Wielkiej oraz z Nowego Sącza do Chabówki.

Unikalne pociągi i trasy

- Wszystkie te pociągi zostały przywrócone do pełnej sprawności technicznej przez Skansen Kolejowy w Chabówce. Mamy tutaj na przykład wagon pocztowy z 1930 roku, który jest obecnie zaaranżowany na wagon bufetowo-kawiarniany. W składzie pociągu są również wagony "ryflaki" z lat 50. i 60. XX wieku, będące ostatnimi trzema tego typu wagonami w Polsce. Z kolei lokomotywa, która prowadzi ten pociąg, to tzw. SMka, czyli lokomotywa spalinowa z lat 70. - opowiada Łukasz Wideł z Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

❗️Już od lipca na przepiękną trasę kolejową z Nowego Sącza do Chabówki powrócą pociągi turystyczne. 🚂Historyczny skład...

Opublikowany przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei Czwartek, 11 czerwca 2020

Turyści szczególnie chwalą sobie widoki, które można obserwować podczas podróży. Okoliczne tereny są górzyste, pełno jest tam też lasów. - Trasa kolejowa z Nowego Sącza do Chabówki jest bardzo unikalna. Jest to linia w oryginalnym kształcie z XIX wieku. Przez ten czas nie była przebudowywana, więc można podziwiać oryginalną architekturę kolejową, dworce i budynki, które powstawały jako tzw. infrastruktura kolejowa - dodaje Łukasz Wideł.

Wagonownia historii Chabówka. 20.05.2020r.

Opublikowany przez Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce Środa, 20 maja 2020

Ponad 100 eksponatów

W pobliskim Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce zgromadzonych jest ponad 100 eksponatów.

- Praktycznie jest to cała historia rozwoju taboru na ziemiach polskich. Są oczywiście lokomotywy parowe, parowozy pospieszne, parowozy osobowe, parowozy do ruchu towarowego, parowozy z tendrami, parowozy kuse - wylicza Maciej Panasiewicz ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce.

Ekspozycja dla zwiedzających otwarta jest codziennie.

Posłuchaj
03:36 _PR1_AAC 2020_07_06-17-20-10.mp3 Pociągi retro znowu w trasie (Ekspres Jedynki)

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Grzegorz Frątczak

Materiał: Monika Chrobak

Data emisji: 6.07.2020

Godzina emisji: 17.20

DS

Czytaj także

Mogą jechać z prędkością do 160 kilometrów na godzinę. Nowe lokomotywy Newagu dla PKP Intercity

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 15:50
Spółka PKP Intercity wzbogaciła się o 20 nowych lokomotyw elektrycznych wyprodukowanych przez firmę Newag. Uroczyste odebranie zamówienia odbyło się w Warszawie. Zarówno przedstawiciele rządu, jak i samego przewoźnika zapewniają, że zakup przyczyni się do poprawy punktualności pociągów. W sumie zakupiono 30 lokomotyw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróże kamperem są coraz popularniejsze. Skąd bierze się ten fenomen?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 12:46
Polacy coraz częściej podróżują kamperami. Jak sami mówią, nie potrzebują już hoteli i apartamentów, ponieważ swój wakacyjny dom wożą na czterech kółkach. - Wakacje powinny wiązać się z przygodą i z pewnymi wyzwaniami - potwierdza Artur Jankowski, właściciel kampera. 
rozwiń zwiń