"Kto znajdzie tę kartkę, to sobie przypomni hitlerowską wojnę z ludźmi". Niezwykły list w butelce

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 10:30
W trakcie remontu zabytkowej poczekalni dworca kolejowego w Nowych Skalmierzycach w powiecie ostrowskim pracownicy znaleźli zamurowaną w ścianie butelkę, a w niej list. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/larry1235

Okazało się, że list został napisany 15 marca 1941 roku przez dwóch mężczyzn, którzy - jak wynika z treści - byli przymusowymi robotnikami w czasie hitlerowskiej okupacji. Autorami rękopisu są Jan Karalewski ur. 27.01. 1902 r. i Władysław Sobański ur. 13.05.1900 r. Proszą w liście, by ten, kto go odnajdzie, wspomniał o nich i hitlerowskiej niewoli.

czytaj więcej
II wojna światowa: rekonstrukcja wydarzeń 1200 free
II Wojna Światowa - serwis specjalny

"Obaj z Kalisza zamurowaliśmy tę kartkę na pamiątkę. Kto znajdzie tę kartkę, to sobie przypomni hitlerowską wojnę z ludźmi jak to krzyżaki ludzi wysiedlali" - napisali. Kartka ma uszkodzone brzegi, ale tekst jest czytelny.

Posłuchaj
03:55 _PR1_AAC 2020_07_13-15-25-15.mp3 Niesamowite znalezisko w Nowych Skalmierzycach (Ekspres Jedynki)

 

- Zachowany dokument na pewno był przygotowany w takich trochę tajemniczych, cichych okolicznościach. Murarze zatrudnieni przy przebudowie wnętrza tego dworca byli świadkami masowej wywózki ludności z tego terenu do obozów koncentracyjnych. W Nowych Skalmierzycach znajdował się obóz przejściowy mówi w Programie 1 Polskiego Radia - regionalista Jerzy Wojtczak.

"Życie też pisze czasem niewiarygodne historie"

Burmistrz Nowych Skalmierzyc Jerzy Łukasz Walczak skomentował zdarzenie: "Nie tylko we filmach lub na kartach książek... Życie też pisze czasem niewiarygodne historie. 79 lat przeleżał w butelce niewielki liścik, który odkryli pracownicy zajmujący się remontem poczekalni na naszym dworcu. Przedmiot zamurowano, a więc przy wyciąganiu szkło uległo uszkodzeniu, ale wiadomość nadal można odczytać" – poinformował na swoim profilu.

Listy w butelkach pływają nie tylko w morzach. I nie tylko w filmach lub na kartach książek… Życie też pisze czasem...

Opublikowany przez Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzy Łukasz Walczak Sobota, 4 lipca 2020

Na wieść zareagowali mieszkańcy gminy, którzy zasugerowali w komentarzach, by zacząć poszukiwania potomków autorów listu, żeby dowiedzieć się, jak potoczyły się ich losy.

Burmistrz poinformował, że sprawą zajmie się gminny archiwista. Zapewnił też, że list zostanie w odpowiedni sposób wyeksponowany.

- Za niecały rok dokument będzie miał 80 lat, więc jest w pewnym sensie dokumentem archiwalnym, przedmiotem zabytkowym, więc musi najpierw zostać poddany badaniu, a potem zostanie zabezpieczony - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jerzy Łukasz Walczak.

Regionalne, ba! ogólnopolskie, a nawet anglojęzyczne stacje telewizyjne, rozgłośnie radiowe, czy portale internetowe...

Opublikowany przez Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Jerzy Łukasz Walczak Piątek, 10 lipca 2020

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Mateusz Drozda

Data emisji: 13.07.2020 

Godzina emisji: 15.45

Jedynka/PAP/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

20. rocznica śmierci Jana Karskiego. Przed pomnikiem w Warszawie złożono kwiaty

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 19:07
Przed pomnikiem-ławeczką Jana Karskiego w Warszawie złożono kwiaty i uczczono pamięć legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego. W poniedziałek 13 lipca mija 20. rocznica śmierci profesora Jana Karskiego - świadka Holocaustu, który jako pierwszy przekazał na Zachód osobistą relację o zagładzie Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce.
rozwiń zwiń