Sosnowska gra z wiecznością. Nowa wystawa w Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 15:20
W warszawskiej Zachęcie zainaugurowano wystawę prac Moniki Sosnowskiej. - Jest to pierwsza tak duża wystawa w Polsce artystki, która od dwóch dekad osiąga ogromne sukcesy poza granicami naszego kraju - mówi Maria Brewińska, kuratorka wystawy. Co w tej wystawie zostało sprowadzone do absurdu?
Monika Sosnowska, Fasada, 2016, malowana stal, wystawa w The Contemporary Austin w Teksasie
Monika Sosnowska, Fasada, 2016, malowana stal, wystawa w The Contemporary Austin w TeksasieFoto: Colin Doyle / mat. prasowy

W piątek (24.07) w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki otwarto wystawę instalacji Moniki Sosnowskiej. Artystka znana jest m.in. z pracy "Poręcz". Jest ona absurdalnie długa i zawieszona poza zasięgiem ręki, a jednocześnie kompletnie niefunkcjonalna i poplątana jakby była wstążką. W podobny sposób Monika Sosnowska deformuje i sprowadza do absurdu całe klatki schodowe, struktury nośne czy stelaże pozostałe po bazarze na Stadionie Dziesięciolecia. W ten sposób pokazuje różnice pomiędzy założeniami modernizmu, funkcjonalizmu i tym, co budowano w czasach PRL.


Posłuchaj
04:40 _PR1_AAC 2020_07_28-07-45-57.mp3 Wystawa "Monika Sosnowska" w Zachęcie (Jedynka/Ekspres Jedynki)

Autorka łamie materiały

- Rzeźby Moniki Sosnowskiej tworzone są z surowców i materiałów budowlanych zawsze w wiernej skali. Poddane są one deformacji i przekształceniom. W tym przypadku mamy u niej inspirację klasycznym modernizmem, ale przeważa inspiracja tym wszystkim, co otaczało nas w PRL. W Zachęcie pokazujemy np. targowisko, które jest zbiorem stojaków z jarmarku ze Stadionu Dziesięciolecia - opowiada Maria Brewińska.

Kuratorka dodaje, że twórczość Moniki Sosnowskiej jest rodzajem gry z tworzywem, które zostało wynalezione jako trwale wieczne. - Architekci projektują budowle, które mają przetrwać i nas przeżyć. Ona robi coś wbrew tym wynalazkom inżynieryjnym i łamie te materiały - słyszymy.

Wystawa Moniki Sosnowskiej będzie czynna do 25 października.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Grzegorz Frątczak

Materiał: Michał Montowski

Gość: Maria Brewińska (kuratorka wystawy w Zachęcie)

Data emisji: 27.07.2020 

Godzina emisji: 15.45

DS

Czytaj także

W świecie zwierzęcych żywiołów mistrza ilustracji, Józefa Wilkonia

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 10:05
W audycji "Kulturalna Jedynka" powiedzieliśmy o wystawie "Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli. W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia" w Muzeum Miejskim w Tychach. - Prezentujemy wystawę ilustracji i rzeźb, a właściwie wystawę ilustracji przestrzennych Józefa Wilkonia. Klasyka fenomenalnego artysty, nestora, o którego prace zabiegaliśmy od kilku lat - mówi Aleksandra Matuszczyk, dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największa impreza góralska w kraju - rusza 57. Tydzień Kultury Beskidzkiej

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 09:00
57. Tydzień Kultury Beskidzkiej odbędzie się w dniach 25 lipca - 2 sierpnia pod hasłem "Trwajmy w tradycji". Z uwagi na pandemię koronawirusa wydarzenie zmieniło swoją formułę - część imprez przeniosła się do internetu.
rozwiń zwiń