Historia na PGE Narodowym - widowisko "1920. Wdzięczni bohaterom"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 11:45
W wymiarze artystycznym kulminacją obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej będzie widowisko multimedialne "1920. Wdzięczni Bohaterom", które odbędzie się 15 sierpnia na stadionie PGE Narodowym.
100. rocznica Bitwy Warszawskiej
100. rocznica Bitwy WarszawskiejFoto: Twitter/Niepodległa

Widowisko organizowane pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy ma na celu uczczenie pamięci bohaterów i podkreślenie roli zwycięstwa. O wartość merytoryczną i artystyczną wydarzenia zadbało Biuro Programu "Niepodległa".

Na płycie areny wyrośnie las, powstaną polskie i bolszewickie okopy. W wydarzeniu weźmie udział kilkuset artystów, rekonstruktorów, statystów oraz pojazdy historyczne i konie. W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcieli się Jarosław Gajewski, a oficera Michaiła Tuchaczewskiego odegra Wojciech Brzeziński.

Dzięki wykorzystaniu ikonografii, wizualizacji, animacji komputerowych, technik projekcyjnych, fotograficznych i filmowych materiałów archiwalnych, komentarzy narratora oraz scen aktorskich i grup rekonstrukcyjnych widzowie poznają bohaterów, przebieg bitwy i sytuację międzynarodową.

1200_Bitwa_1920.jpg
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"

Widowisku towarzyszyć będzie muzyka z tekstami najwybitniejszych polskich poetów i twórców piosenek m.in. Cypriana Kamila Norwida, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana, Romana Kołakowskiego w wykonaniu m.in. Stanisławy Celińskiej, Stanisława Sojki, Piotra Cugowskiego czy Kasi Cerekwickiej.

Widzowie usłyszą również wiązankę tradycyjnych pieśni żołnierskich i patriotycznych w wykonaniu chóru Sound'nGrace. O stronę dźwiękową zadba Orkiestra Polskiego Radia.


Polskie Radio jest dumne, że weźmie udział w widowisku

- Polskie Radio jest dumne, że może uczestniczyć w tak wspaniałym wydarzeniu. Wystąpi perła w koronie, czyli Orkiestra Polskiego Radia. Zagra melodie, piosenki z tamtych lat, w tradycyjnych, ale i nowych aranżacjach - powiedziała prezes zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

- To będzie artystyczna kulminacja uroczystych obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wszyscy będą mogli w tym widowisku uczestniczyć, albo tu, na stadionie, albo poprzez media - wskazał wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. 

- To będzie połączenie przeszłości z nowoczesnością. Podkreślamy tą multimedialność, interaktywność. Będzie wiele dziedzin sztuki prezentowanych. Sam jestem ciekawy - przyznał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Premiera wydarzenia odbędzie się 15 sierpnia o godzinie 20.30. Widowisko będzie transmitowane w Programie 1 Polskiego Radia i TVP1.

Aby jak największa liczba zainteresowanych mogła uczestniczyć w widowisku, jego skrócona wersja będzie powtarzana przez cztery dni, od 20 do 23 sierpnia na PGE Narodowym. Wydarzenie będzie biletowane, ceny biletów zaczynają się od 10 zł i są dostępne na stronie: www.1920.pgenarodowy.pl.

Posłuchaj
04:24 [ PR1]PR1 (mp3) 29 lipiec 2020 16_27_08.mp3 Historia na PGE Narodowym - widowisko "1920. Wdzięczni bohaterom" (Ekspres Jedynki)

 

Niezwykły portal i album

W związku z rocznicą powstał wyjątkowy narracyjny portal bitwa1920.gov.pl, który opowiada o losach bitwy i wydarzeniach roku 1920 przez pryzmat poszczególnych ludzi i zaskakujących ciekawostek.

To efekt współpracy Biura Programu "Niepodległa" z Polskim Radiem. Partnerami przedsięwzięcia są Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Materiały opracowano w siedmiu językach.

Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej Polskie Radio przygotowało też specjalny dwupłytowy album "1920. Bitwa, która ocaliła Europę".

Zawiera on archiwalne nagrania z Radia Wolna Europa oraz z archiwum Polskiego Radia. Znalazły się na nim bezcenne wspomnienia uczestników wydarzeń z 1920 roku oraz znaczące historycznie wystąpienia okolicznościowe związane z Bitwą Warszawską.

Ekskluzywny album rocznicowy Polskiego Radia na 100-lecie Bitwy Warszawskiej Ekskluzywny album rocznicowy Polskiego Radia na 100-lecie Bitwy Warszawskiej

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadzi: Mateusz Drozda

Materiał: Martyna Podolska

Data emisji: 29.07.2020 

Godzina emisji: 16.25

kk

Czytaj także

Rok 1920 - pierwsza zdrada Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2016 16:11
Gorące lato 1920 roku, armia sowiecka stoi pod Warszawą, a zachodni sojusznicy oficjalnie deklarują obronę Polski.
rozwiń zwiń