Upały w Polsce. Jak opalać się, żeby uniknąć oparzeń?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 18:10
Do szpitali zgłasza się coraz więcej osób z oparzeniami słonecznym lub z powodu zasłabnięć oraz omdleń. Szczególnie narażone na wysokie temperatury są dzieci i osoby starsze. Na konsekwencje zbyt długiego opalania narzekają także plażowicze. Jak zatem bezpiecznie przetrwać upały?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/CLAUDIO PERI

- Zarówno osoby starsze jak i maluchy nie mają odruchu pragnienia, który rekompensowałby nadmierne straty płynów w takim okresie, kiedy wysokie temperatury powodują, że ludzie nadmiernie się pocą. W związku z tym od razu to widać, ponieważ zaburza to funkcje życiowe i obserwujemy zasłabnięcia, omdlenia, jak również zaostrzenie innych chorób przewlekłych, które są uzależnione od dystrybucji płynów czy mikroelementów - tłumaczy Mariusz Broniek, koordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Słupsku.


Posłuchaj
05:42 PR1_MPLS 2020_08_10-16-29-42.mp3 Upały w Polsce. Lepiej uważać (Jedynka/Ekspres Jedynki)

Słońce działa na wszystkich

Tylko od piątku w okolicy Słupska z powodu wysokich temperatur ucierpiało ponad 100 osób. Ekspert Jedynki wskazuje, że często rodzice zapominają o odpowiednich ubraniach i czapeczkach dla swoich dzieci, przez co te są nadmiernie narażone na promienie słońca. Uważać powinni jednak nie tylko najmłodsi, ale także dorośli i najstarsi.

- Często ludzie nie czują tego, że ulegają zwyczajnemu oparzeniu termicznemu. Dlatego te objawy pojawiają się późnym popołudniem i wieczorem, kiedy nagle dochodzi do wzrostu temperatury, zaczerwienienia skóry i pieczenia. Wtedy pojawiają się nagle obrzęki sączące, zmiany skóry bądź już bąble i jest trochę za późno - twierdzi Mariusz Broniek.

Czego unikać? O czy pamiętać?

Jak zatem należy korzystać ze słońca? - Z umiarem i rozsądnie - mówi wprost Mariusz Broniek. - Trzeba pić dużo płynów i pamiętać o kremach z wysokim poziomem filtrów, gdzie 50+ i 40+ jest niezbędnym minimum - dodaje.

Należy również decydować się na opalanie w określonych godzinach i nie schładzać ciała w sposób gwałtowny, czyli będąc rozgrzanym nie wskakiwać do zimnej wody. - Bałtyk nie jest ciepłym morzem i nawet kilka dni wzmożonych temperatur nie nagrzeje tego akwenu. Jeżeli nie jesteśmy przyzwyczajeni do nagłych zmian temperatur, jak na przykład często nie korzystamy z sauny, możemy nawet doprowadzić do nagłego zatrzymania krążenia (…). Oczywiście alkohol i narkotyki też są plagą każdego lata - słyszymy w "Ekspresie Jedynki".

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał: Paweł Drożdż

Data emisji: 10.08.2020 

Godzina emisji: 16.29

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Psy i koty podczas upałów. Jak ochronić je przed udarem?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 18:37
Psy nie potrafią się pocić, koty także, dlatego radzą sobie inaczej, m.in. znajdują schronienie w cieniu. - Zwierzaki podczas upałów nie mają lekko. Jeśli dojdzie do przegrzania nastąpić może nawet udar cieplny, to sytuacja bezpośrednio zagrażająca zyciu - mówi lekarz weterynarii dr Sybilla Berwid-Wójtowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS: ponad pół miliona wydanych bonów turystycznych

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 19:11
ZUS wydał do tej pory ponad 504 tysięcy bonów o łącznej wartości ponad 431 milionów złotych - poinformował rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski. Beneficjenci wykonali ponad 50 tysięcy płatności bonami na łączną kwotę 36 mln złotych.
rozwiń zwiń