Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 12:31
- Udało się - mimo pandemii koronawirusa - stworzyć interesujący i bogaty program - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Wojciechowska z Lubelskich Warsztatów Kultury. - To będzie inny festiwal. Włożyliśmy bardzo dużo energii w to, żeby przygotować maksymalnie bezpieczną edycję wydarzenia i jak najbardziej przybliżyć klimat festiwalu taki, jaki zna nasza publiczność, za jakim tęskni - dodała. 
Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia w Lublinie
Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia w LublinieFoto: mat. promocyjne

Wschód Kultury to cykl festiwali finansowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a organizowany przez Narodowe Centrum Kultury i samorządy Rzeszowa, Lublina i Białegostoku w ramach współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, twórczy dialog, wymiana doświadczeń i artystycznych doznań. Jest to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce, które łączy działania trzech miast w jeden spójny projekt.

Zwiastun Festiwalu Wschód Kultury. Profil: NCK

Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia w Lublinie

Wschód Kultury w Białymstoku, znany pod nazwą Inny Wymiar, odbył się  pod koniec sierpnia, rzeszowska odsłona festiwalu - Europejski Stadion Kultury - zakończyła się 30 sierpnia zaś lubelski festiwal - Inne Brzmienia - rozpocznie się w czwartek (3.09). Wówczas Lublin po raz kolejny stanie się najbardziej muzycznym miejscem na mapie Polski, przestrzenią spotkania różnych gatunków, stylów i harmonii, a na Błoniach pod lubelskim Zamkiem znów stanie festiwalowy namiot i wypełni się różnorodną i ambitną muzyką.

- Nie robimy festiwalu z jednym gatunkiem muzyki, mamy cały wachlarz brzmień - podkreślił w audycji "Ekspres Jedynki" dyrektor festiwalu Rafał Chwała.


Posłuchaj
03:27 [ PR1]PR1 (mp3) 31 sierpień 2020 15_47_55.mp3 Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia w Lublinie (Ekspres Jedynki)

 

Ważne miejsce w tegorocznym programie zajmuje prezentacja Anteny Krzyku, wytwórni działającej nieprzerwanie od 35 lat, skupionej wokół szeroko pojętej muzyki niezależnej, oscylującej pomiędzy punkiem, awangardą, post-rockiem, elektroniką a jazzem. W ramach festiwalu odbędzie się spotkanie z jej twórcami, a także wystawa plakatów i okładek płytowych. Muzycznie zaprezentuje się natomiast szerokie spektrum artystów skupionych dziś pod jej szyldem.

Usłyszeć będzie można m.in. zespół Javva, złożony z uznanych muzyków polskiej sceny jazzowej i alternatywnej, który w autorski sposób mierzy się z tematem muzyki tanecznej, grupę 1984, czyli wywodzącą się z Rzeszowa legendę polskiej nowej fali, żeńską formację folkowo-punkową Pochwalone, którą zdefiniować można jako fem-power-jazzy-punk traktujący o tym, co kobiet dotyczy i co je dotyka oraz gdańską indie rockową formację Trupa Trupa, która przebojem wdarła się na światowe rynki muzyczne.

W tegorocznym line-upie znaleźli się jeszcze: Kap Bambino - francuski duet wykonujący muzykę elektroniczną, projekt Michała Górczyńskiego, Tomasza Wirackiego i Seana Palmera pn. "William's Things" łączący poezję Williama Blake'a z muzyczną improwizacją, Pokaz Trio - ukraińskie trio instrumentalne, splatające ze sobą melodie zakorzenione w słowiańskim folku i muzyce ludowej z muzyką współczesną czy awangardową oraz Sherpa The Tiger - pochodzący ze Lwowa kwartet, połączenie ambientu, jazzu, funku oraz utrzymanej w duchu retro elektroniki, generowanej na klasycznych, sowieckich syntezatorach.

W ramach festiwalu odbędą się także m.in. pokazy filmowe, wystawy fotografii oraz autorski program edukacji muzycznej - Małe Inne Brzmienia. Na festiwalową publiczność czekają też premiery literackie. W tym roku portfolio Wschodniego Expressu powiększy się o kolejnych pięć tytułów: Artem Czech "Dzielnica D", Mark Livin "Riki i drogi", Siarhiej Pryłucki "Patriotyzm dla opornych", "Wszystkie ptaki, co we mnie" - antologia poezji łotewskiej oraz Ołeh Sencow "Marketer".

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Grzegorz Frątczak

Materiał: Martyna Podolska

Data emisji: 31.08.2020 

Godzina emisji: 15.45

Jedynka/nck.pl/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Narodowe Centrum Kultury w 40. rocznicę powołania NSZZ "Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 11:47
Narodowe Centrum Kultury realizuje szereg działań w mediach, instytucjach kultury i w przestrzeni publicznej, które mają wywołać refleksję nad dorobkiem Solidarności oraz przywołać i upamiętnić wielkie wydarzenia i ludzi związanych z tym największym ruchem społecznym nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
rozwiń zwiń