"Latające koty". Na ratunek sowom

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 10:20
Fundacja Dla Przyrody przygotowuje się do realizacji projektu ochrony sów Lubelszczyzny. Chodzi o pójdźkę, płomykówkę oraz uszatkę. Głównym celem będzie dostarczenie budek lęgowych dla tych ptaków.
Sowa pójdźka
Sowa pójdźkaFoto: Shutterstock/Peter Kniez

Jak mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Polak z zarządu Fundacji, jest to bardzo zagrożona grupa ptaków. Jednym z czynników są zmiany w obrębie miejsc lęgowych.

Posłuchaj
03:50 PR1_MPLS 2020_09_03-16-26-31.mp3 Budki lęgowe dla sów na Lubelszczyźnie (Ekspres Jedynk)

 

- Płomykówka kiedyś gnieździła się w skałach. Później odkryła "skały", jakimi są budynki. Obecnie 100 procent populacji płomykówki, która się gnieździ w naszym kraju zasiedla tylko budynki. Większość właścicieli budynków ociepla je, remontuje i najczęściej niestety zatykane są różnego rodzaju otwory, szczeliny, pęknięcia - wyjaśnia Marcin Polak. - Podobny problem jest z sowami krajobrazu rolniczego, które kiedyś gniazdowały w dziuplach. Przykładem jest pójdźka - dodaje. 

Marcin Polak mówi, że sowy to takie latające koty, które zjadają dużo małych gryzoni. - Pamiętajmy, że sowa w ciągu jednej nocy przynajmniej jednego, dwa takie małe ssaki musi upolować - podkreśla.

Marek Kołodziejczyk z Fundacji Dla Przyrody mówi, że celem jest zarówno wyszukanie nowych potencjalnych miejsc, gdzie sowy występują jak i tych, gdzie historycznie występowały. - Możliwe, że poprzez wywieszenie budek w tych miejscach te gatunki mogą powrócić - zaznacza.

- Byłe PGR to są te miejsca, w których jest baza noclegowa, dookoła jest też mnóstwo dostępności pokarmów. Ale nie tylko, także miasto - mówi Prezes Fundacji Dla Przyrody Kamil Stepuch i dodaje, że sowy budzą w ludziach emocje. Zarówno pozytywne jak i negatywne. 

Montaż budek rozpocznie się w połowie września. Projekt zakłada wywieszenie 50 budek dla pójdźki i płomykówki oraz 30 koszy dla uszatki.

Właściciele posesji i działek, na których odbędzie się montaż budek i koszy, otrzymają materiały edukacyjne.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Mateusz Drozda

Data emisji: 3.09.2020 

Godzina emisji: 16.26

Jedynka/IAR/kh

Czytaj także

Działalność Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 08:05
OTOP to Organizacja Pożytku Publicznego zajmująca się ochroną ptaków dziko żyjących. Jej celem jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. O działalności stowarzyszenia mówiła w Polskim Radiu 24 Monika Klimowicz, rzecznik prasowy OTOP.
rozwiń zwiń