Grzyby rosną jak po deszczu. Ile kosztują?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 16:29
Uwaga grzybiarze! Już teraz mamy wysyp grzybów w wielkopolskich lasach, a będzie ich jeszcze więcej. - W ostatnim czasie deszczu napadało sporo, a grzyby rosną po deszczu - potwierdza Roman Tomczak, podleśniczy z Lichwina. A w jakich cenach możemy kupić podgrzybki i borowiki?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
04:00 PR1_MPLS 2020_09_09-15-34-18.mp3 Kiedy nastąpi wysyp grzybów? (Ekspres Jedynki)

- Skończyłem 78 lat, a nadal tak mnie cieszy, jak są grzyby. Będzie wysyp, będzie dużo grzybów - zapewnia jeden z wielkopolskich grzybiarzy.

podróże mapa wakacje planowanie turystyka 1200.jpg
Rzucić wszystko i wyjechać... Kiedy podjąć decyzję o życiowych zmianach?

Roman Tomczak, podleśniczy w leśnictwie Lichwin zauważa, że na wysyp grzybów trzeba jeszcze poczekać, ale w miarę upływu tygodnia będzie ich coraz więcej. - Musi być odpowiednia pora roku, czyli miesiąc grzybowy, jaki teraz mamy. Do tego temperatura i wilgotność - dodaje.

Księżyc a grzyby

Możliwe, że na występowanie grzybów wpływ ma… pełnia Księżyca. - Teraz po pełni będziemy mieli dobre warunki atmosferyczne. Wszystkie znaki na ziemi i na niebie wskazują, że grzyby będą. Naukowo nie jest udowodnione, że Księżyc ma wpływ na grzyby, ale nie jest też wcale niepowiedziane, że takiego wpływu nie ma. Księżyc ma wpływ na różne zjawiska przyrodnicze i na przyrodę, na grzyby pewnie też - uważa Roman Tomczak.

Im więcej, tym taniej

W Wielkopolsce grzybów jest tak dużo, że grzybiarze zbierają je i sprzedają na skupach. To jest dobry zwiastun, jeśli chodzi o nasze budżety domowe. Po ile teraz możemy kupić grzyby?

- Ceny zależą od liczby. Im grzybów jest więcej, tym są niższe. Tak jak w ubiegłym roku, kiedy w pewnym momencie było ich tak dużo, że podgrzybek kosztował 3 zł. W tej chwili podgrzybek to wydatek 5 zł, borowik pierwszej klasy 10 zł, drugiej 6 zł, a trzeciej 3 zł - wylicza Roman Tomczak.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Mateusz Drozda

Materiał: Kacper Witt (Radio Poznań)

Data emisji: 9.09.2020 

Godzina emisji: 15.34

DS


Czytaj także

Grzyby dostarczają tyle samo kalorii co marchewka

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 19:10
Trwa okres zbierania grzybów. Okazuje się, że nieprawdziwe są opinie, że grzyby nie mają żadnych wartości odżywczych, a jedynie smakowe. Okazuje się, co potwierdzają badania, że grzyby mają w swoim składzie podobne ilości dobrych składników, co warzywa i owoce, chociaż 90 proc. substancji grzyba to woda.
rozwiń zwiń