Szkoła bez dzwonka. Uczniowie sami pilnują czasu lekcji

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 17:03
Są tacy, co uważają, że w szkole nie powinno być dzwonka, ocen i egzaminów, a jedynym wyznacznikiem zdobytej wiedzy miałby być egzamin końcowy. Może tak dzieje się w szkołach autorskich, ale w tych, do których chodzi zdecydowana większość dzieci i młodzieży, tak pięknie nie jest. Choć do szkoły, w której nie ma dzwonków na lekcje i przerwy, coraz nam bliżej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: omphoto/shutterstock

Kolejna szkoła w Polsce zrezygnowała z tradycyjnego dzwonka na przerwę. Od września tak jest między innymi w Szkole Podstawowej w małopolskim Czaczowie. Wszystko po to, aby zadbać o prawidłowy rozwój dzieci i nie narażać ich na niepotrzebny hałas i stres. Czasu pilnują sami uczniowie.  


shutterstock_aprtyczki higieniczne uszy 1200.jpg
Czyszczenie uszu patyczkami higienicznymi? Laryngolodzy mówią stanowcze "Nie!"
Posłuchaj
02:54 Szkoła 10-09-2020.mp3 Kolejna szkoła bez dzwonków na lekcje i przerwy (Ekspres Jedynki)

 

- W każdej klasie funkcjonują tak zwani strażnicy czasu - mówi Danuta Dziadosz, nauczycielka języka polskiego. Są to albo dyżurni, albo wyznaczone osoby. Dyskretnie dają znać nauczycielowi, że lekcja zbliża się do końca. Kadra pedagogiczna szkoły zwraca uwagę, że odkąd nie ma dzwonków, na przerwach zrobiło się ciszej, a nie ma żadnych kłopotów z egzekwowaniem końca przerwy.

Dyrektorka Irmina Michałowicz-Hajduk wyjaśnia, że w tym niezwykłym i nietypowym roku szkolnym chciała przywitać uczniów jakąś nowością. - Zaproponowałam nauczycielom, a potem rodzicom i uczniom, że nie będziemy w tym roku zakłócać ciszy szkolnym dzwonkiem - wyjaśnia. Jest to również uczenie dzieci poczucia czasu.

Profesor Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach podkreśla, że szkolny hałas ma ewidentnie niekorzystny wpływ na poziom słuchu. Powoduje obniżenie sprawności słyszenia i szereg innych następstw związanych ze zdenerwowaniem, rozkojarzeniem, trudnością w skupieniu się. - Dlatego należy eliminować wszelkie niepotrzebne źródła hałasu - mówi lekarz. Jak wynika z badań Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, co piąte dziecko ma problemy ze słuchem.  

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Materiał: Monika Chrobak

Data emisji: 10.09.2020 

Godzina emisji: 15.33

ag

Czytaj także

Wady słuchu u dzieci. Jak poważny to problem?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 08:59
Nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy, że w wieku kilku lat może być tyle osób z różnymi zaburzeniami słuchu - powiedział prof. Henryk Skarżyński, podsumowując dwie dekady badań słuchu u dzieci. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Henryk Skarżyński: mamy dużą ilość czynników ryzyka u naszych pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 10:25
"Po Pierwsze Zdrowie" to całoroczny program, którego głównym celem jest przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym oraz wsparcie zdrowia Polaków. Badania przesiewowe trwały nieprzerwanie przez cały rok, a podsumowanie programu odbędzie się m.in. przez siedzibą Polskiego Radia 16 września 2019 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal dla osób z zaburzeniami słuchu: to nie jest przeszkodą w uprawianiu sztuki

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 10:45
Już po raz szósty prof. Henryk Skarżyński wraz z zespołem Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych z zaburzeniami słuchu do udziału w Festiwalu "Ślimakowe Rytmy". Festiwal rozpoczyna się w poniedziałek 13 lipca.
rozwiń zwiń