Senior pomaga seniorowi. Działa specjalny telefon dla samotnych

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 17:28
W czasach pandemii samotność często zaczyna dotykać osoby starsze. Wolontariusze z Bytomia postanowili zaradzić temu problemowi i stworzyli Bytomski Telefon Seniora, który obsługują głównie… seniorzy. Na czym polega ten projekt?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Ollyy/shutterstock

- Bytomski Telefon Seniora przeznaczony jest dla seniorów mieszkających w Bytomiu, którzy poszukują informacji o tym, co dzieje się w mieście czy jakie są zakresy ofert i usług. Nie mówię tu tylko o czasie wolnym i codziennej aktywizacji, ale też o prostych życiowych sprawach, czasami formalnościach - tłumaczy Justyna Szymańska z Centrum Doradztwa Strategicznego, które realizuje projekt wspólnie z Urzędem Miejskim w Bytomiu.

koronawirus free 1200.jpg
Koronawirus w magistracie. Jak urząd pracuje bez burmistrza?

Posłuchaj
04:00 PR1_MPLS 2020_09_10-15-47-54.mp3 Wolontariusze seniorzy pomogą innym seniorom (Ekspres Jedynki)

Seniorzy seniorom

Jak zaznacza Justyna Szymańska ważniejszą funkcją jest jednak to, że Telefon Seniora jest przestrzenią, w której osoby starsze są po prostu wysłuchiwane. Co więcej, mogą porozmawiać z wolontariuszami, którzy mieszkają w ich okolicy i są w podobnym wieku, co oni.

- Jeżeli sama oczekuję pomocy, to chcę, żeby inni też otrzymali pomoc. Na Uniwersytecie Trzeciego Wieku są różne programy, więc pomyślałam, że czemu nie spróbować, skoro lubię gadać przez telefon i czasami robię to długo - mówi jedna z wolontariuszek.

Inna dodaje, że będzie udzielać informacji na przykład na temat służby zdrowia. - Interesuje się tym, mam pewne wiadomości i doświadczenie - twierdzi seniorka.

Podobny pomysł w Rydze

- Telefon będą odbierać seniorzy wolontariusze, którzy mają różne doświadczenia życiowe, ale wszyscy są bardzo komunikatywni i bardzo chętni do pomocy czy do wysłuchiwania innych osób. W dużej mierze ten telefon, a tak jest przynajmniej w Rydze, ma przeciwdziałać osamotnieniu - przekazuje Ewelina Romuzga z Centrum Doradztwa Strategicznego.

Pod numer 32 784 78 48 można dzwonić od poniedziałku do środy w godz. 10.00-14.00.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Mateusz Drozda

Data emisji: 10.09.2020 

Godzina emisji: 15.47

DS

Czytaj także

Rusza 18. Przegląd Sztuki Survival we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 10:20
Przegląd Sztuki Survival to jeden z najważniejszych festiwali sztuki współczesnej w Polsce. W tym roku, pod hasłem "Wasteland", odbywa się w dniach 10-13 września na terenie, na co dzień niedostępnej, przepompowni Port Miejski we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoła bez dzwonka. Uczniowie sami pilnują czasu lekcji

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 17:03
Są tacy, co uważają, że w szkole nie powinno być dzwonka, ocen i egzaminów, a jedynym wyznacznikiem zdobytej wiedzy miałby być egzamin końcowy. Może tak dzieje się w szkołach autorskich, ale w tych, do których chodzi zdecydowana większość dzieci i młodzieży, tak pięknie nie jest. Choć do szkoły, w której nie ma dzwonków na lekcje i przerwy, coraz nam bliżej.
rozwiń zwiń