Zostań łowcą obcych. Pomóż oczyścić polskie wody

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 16:47
Fundacja Epicrates zachęca do odławiania inwazyjnych gatunków obcych z polskich wód i przekazywania ich do ośrodków rehabilitacji zwierząt. Tam m.in. rak marmurkowy czy sumik karłowaty zostaną wykorzystane na… pokarm. - Jest to bardzo wartościowy pokarm szczególnie dla bocianów, ptaków krukowatych czy ssaków - tłumaczy Bartłomiej Gorzkowski, prezes fundacji.
Rak marmurkowy
Rak marmurkowyFoto: Geza Farkas/shutterstock

Posłuchaj
04:24 PR1_MPLS 2020_09_14-15-34-02.mp3 Które zwierzęta szkodzą innym zwierzętom? (Ekspres Jedynki)

Gatunki inwazyjne są sporym problemem dla funkcjonowania środowiska naturalnego. Okazuje się bowiem, że przenoszą różne choroby, ale również zabierają rodzimym gatunkom zwierząt środowisko do życia.

Szczególnie groźny rak marmurkowy

- Szczególnie groźne są raki marmurkowe. Są to zwierzęta, które potrafią bardzo łatwo rozmnażać się w sposób dzieworodny, czyli wystarczy jeden osobnik, który sam tworzy nowe osobniki. Poza tym te zwierzęta są w stanie przetrwać w każdych warunkach, nawet w najgorszej kałuży. Są też w stanie wędrować po wilgotnych łąkach i to całkowicie po lądzie. Niestety rozprzestrzeniają się bardzo szybko i w warunkach, do których trafią, są w stanie zjadać ikrę, powodując stratę populacji ryb - mówi Jerzy Ziętek, lekarz weterynarii.

Akcja ruszy pełną parą

Często zdarza, że wędkarze odławiają tego typu ryby bądź raki, a następnie wyrzucają je do lasów. Fundacja Epicrates apeluje o ich przekazywanie do ośrodków rehabilitacji zwierząt. Akcja Regeneracja pełną parą ma ruszyć na wiosnę 2021 roku. Już teraz udział w niej zadeklarowało kilkanaście ośrodków z terenu całej Polski.

- Gatunki inwazyjne są problemem na całym świecie. Chodzi o to, żeby podjąć walkę. Odłowienie nawet kilku osobników znacząco przyczyni się do poprawy warunków bytowania naszych rodzimych gatunków - przekazuje jeden z wolontariuszy.

- Każdy z nas będzie mógł włączyć się w tę akcję, kiedy będzie wyjeżdżał poza miasto, aby odpocząć nad jeziorem. Wtedy będzie mógł zrobić coś dobrego dla zwierząt w ośrodkach rehabilitacji i dla środowiska naturalnego. Pojawią się klucze do rozpoznawania zwierząt, aby nikt nie miał wątpliwości, jaki gatunek udało mu się złapać. Będą również wskazówki, jak szukać miejsc ich występowania - dodaje wolontariusz.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Mateusz Drozda

Data emisji: 14.09.2020 

Godzina emisji: 15.34

DS

Czytaj także

Przemyt zwierząt. Internetowe przestępstwa nieuczciwych hodowców

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 18:47
- Nieuczciwi hodowcy przemycają zwierzęta, narażają ich życie i zdrowie, łamią przepisy dotyczące hodowli czy dopuszczają się fałszowanie dokumentacji - to najważniejsze wnioski, które wynikają z opublikowanego właśnie raportu Towarzystwa Ochrony Zwierząt. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryś w obornickim lesie. "Pewnego rodzaju ewenement"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 10:20
Niedawno zdarzyła się rzecz niebywała. W lesie pod Obornikami (woj.wielkopolskie) zauważono rysia. Gatunek ten od wielu lat nie pojawiał się w zachodniej i północnej części Polski.
rozwiń zwiń