Uczniowie po wielu miesiącach wrócili do szkół i... pojawił się problem z dyscypliną

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 11:00
Jak dyscyplinować niesfornych uczniów? Jakie szkoła ma możliwości, narzędzia? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Syda Productions/shutterstock.com

Posłuchaj
02:18 [ PR1]PR1 (mp3) 15 wrzesień 2020 15_26_34.mp3 Uczniowie po wielu miesiącach wrócili do szkół i... pojawił się problem z dyscypliną (Ekspres Jedynki)

 

Nauczyciele zgodnie przyznają, że kwestia dyscyplinowania uczniów to trudny temat. Teraz, gdy po wielu miesiącach nauki zdalnej - spowodowanej sytuacją epidemiologiczną związaną z pandemią koronawirusa - ogłoszono powrót do nauki stacjonarnej problem się nasilił. Uczniowie wrócili do szkolnych ławek i... sprawiają jeszcze większe problemy niż dotychczas.

Wielu uczniów odwykło od szkolnych regulaminów i np. używa telefonów komórkowych na lekcjach, chociaż to zabronione. U innych wzmogła się agresja. To - jak ocenił dyrektor Szkoły Podstawowej nr 107 we Wrocławiu Dariusz Cichy -  często powód długiego przebywania w domu, w dysfunkcyjnych rodzinach. - Cała działalność szkoły, wychowawcza, pedagogiczna, jest teraz ukierunkowana na to, by nad tym pracować - wskazał.

- Współczesna szkoła pozbawiła nauczycieli wielu - mówiąc brzydko - narzędzi dyscyplinowania uczniów - zauważyła wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 312 w Warszawie Magdalena DyniewiczWiele szkół, aby wpłynąć na zachowanie uczniów, próbuje więc wprowadzić rozwiązania systemowe dla całej placówki. 

W Szkole Podstawowej nr 312 bardzo długo testowano punktowy system oceniania zachowania. Uczniowie dostawali punkty za dobre sprawowanie, za naganne zachowanie punkty były odejmowane. - Nauczyciele mogą też wysyłać komunikaty do rodziców poprzez dziennik Librus. W sytuacjach, gdy uczeń nagminnie łamie regulamin praktykujemy spisanie z nim "kontraktu" - wyjaśniła Dyniewicz.

Co zrobić jeśli obrane metody nie poskutkują? Dyrekcja placówki może napisać do sądu o wgląd w sytuację rodzinną ucznia. Wówczas rodzina otrzymuje kuratora. Jeśli dziecko nie podporządkowuje się regulaminowi szkoły w sądzie może odbyć się także rozprawa dotycząca demoralizacji ucznia

Agresywni i sprawiający problem uczniowie stanowią - według szacunków nauczycieli - do 10 procent stanu liczebnego szkoły.

. 
PAP/Maria Samczuk

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Mateusz Drozda

Autorka materiału: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 15.09.2020 

Godzina emisji: 15.25

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szkoła bez dzwonka. Uczniowie sami pilnują czasu lekcji

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 17:03
Są tacy, co uważają, że w szkole nie powinno być dzwonka, ocen i egzaminów, a jedynym wyznacznikiem zdobytej wiedzy miałby być egzamin końcowy. Może tak dzieje się w szkołach autorskich, ale w tych, do których chodzi zdecydowana większość dzieci i młodzieży, tak pięknie nie jest. Choć do szkoły, w której nie ma dzwonków na lekcje i przerwy, coraz nam bliżej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skuteczna nauka języków obcych. Czy jest możliwa bez nauczyciela?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 14:01
Nie da się ukryć, że znajomość języków obcych to kapitał na przyszłość. Niektórym niestety nauka języka obcego nie przychodzi łatwo. Jak skutecznie uczyć się języków obcych? Czy lektor jest potrzebny czy wystarczy nauka za pośrednictwem płyt CD i aplikacji? Jakie metody nauki są najlepsze? 
rozwiń zwiń