Kraków: dotknij sztaby złota, zobacz piękne monety, poznaj rody bankierów

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 13:02
W wyremontowanym gmachu Narodowego Banku Polskiego w Krakowie działa już Krakowski Salon Ekonomiczny NBP - nowoczesna placówka edukacyjna, prezentująca m.in. historię pieniądza w Polsce. Wśród eksponatów jest 12,5-kilogramowa sztaba złota.
Krakowski Salon Ekonomiczny NBP
Krakowski Salon Ekonomiczny NBPFoto: Narodowy Bank Polski

Posłuchaj
02:41 [ PR1]PR1 (mp3) 15 wrzesień 2020 16_27_17.mp3 Kraków: dotknij sztaby złota, zobacz piękne monety, poznaj rody bankierów (Ekspres Jedynki)

 

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP zajął pomieszczenia na parterze gmachu przy ulicy Basztowej 20, w tym dawną salę operacyjną banku. Jego misją jest upowszechnianie wiedzy z zakresu ekonomii, bankowości, historii pieniądza i złotego oraz roli Narodowego Banku Polskiego jako centralnego banku państwa.

Zaproszenie do Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP. Profil: Narodowy Bank Polski


Ekspozycję tworzą trzy uzupełniające się moduły tematyczne. W Sali Polskiej za pomocą infografik i prezentacji multimedialnych zostały przedstawione dzieje pieniądza od narodzin państwa polskiego do czasów współczesnych. W Sali Narodowego Banku Polskiego z Gabinetem Numizmatycznym zostały zaprezentowane oryginalne monety okolicznościowe i obiegowe wraz z banknotami oraz rola NBP jako centralnego banku państwa. A w Sali Krakowskiej przedstawiono rody bankierów oraz historię krakowskiego oddziału NBP.

Najcenniejszym eksponatem jest prawdziwa sztaba złota o wadze 12,5 kg i wartości ok. 3 mln zł. Specjalna gablota umożliwia jej dotknięcie, a nawet podniesienie.

Unikatowe zbiory w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP. Profil: Narodowy Bank Polski

Według planów istotną formą działalności Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP będą także organizowane w placówce spotkania, debaty, konferencje i wydarzenia z udziałem naukowców, przedsiębiorców, nauczycieli oraz ludzi kultury i sztuki.

Salon jest otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 8-13. Zwiedzanie i uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych organizowanych dla zwiedzających indywidualnie oraz grup zorganizowanych jest bezpłatne, ale grupy proszone są o wcześniejszą rejestrację. Przewodnicy oprowadzają w języku polskim i angielskim.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Mateusz Drozda

Autor materiału: Bartłomiej Bujas

Data emisji: 15.09.2020 

Godzina emisji: 16.25

Jedynka/nbp.pl/PAP/kk

Czytaj także

Główny Skarbnik NBP: nie wypłacajmy oszczędności, one są bezpieczne w banku

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 08:28
- Wszystkie środki są objęte systemem gwarantowania depozytów do 100 tys. euro. W momencie, kiedy oszczędności trzymamy w szufladzie, jedynym zabezpieczeniem jest nasz zamek w drzwiach, a zaraz wszyscy wrócimy do pracy - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Barbara Jaroszek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banknoty 500-złotowe wypłacimy w niektórych bankomatach

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 18:02
Narodowy Bank Polski udostępnił w wybranych bankomatach banknoty o nominale 500 zł. Wcześniej były one dostępne tylko w kasach banków i Poczty Polskiej - poinformował bank centralny.
rozwiń zwiń