60. Kaliskie Spotkania Teatralne. Spektakle czas zacząć

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 14:00
Już w tę sobotę rozpoczną się 60. Kaliskie Spotkania Teatralne, czyli najstarszy festiwal teatralny w naszym kraju. Przez aktorów i reżyserów uznawany jest jako jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w środowisku teatralnym. Jakie spektakle obejrzymy w najbliższych dniach?
Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w KaliszuFoto: Cegli/shutterstock

Posłuchaj
04:08 2020_09_17 16_29_14_PR1_Ekspres_Jedynki.mp3.mp3 60. edycja najstarszego festiwalu teatralnego w Polsce (Ekspres Jedynki)

- Kaliskie Spotkania Teatralne są najstarszym festiwalem teatralnym w Polsce nieprzerwanie organizowanym od 1961 roku. Nawet w stanie wojennym podczas zawirowań odbyła się kolejna edycja. Festiwalem Sztuki Aktorskiej festiwal jest od 1985 roku. Wtedy został tak sprofilowany i myślę, że było to bardzo udane posunięcie. Dalej możemy pokazywać najlepsze spektakle, bo zawsze wielka rola to wielki spektakl - mówi Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor artystyczny festiwalu.

"Wyzwolenia" na tle meblościanki

60. Kaliskie Spotkania Teatralne rozpoczną się już w sobotę (19.09) i zakończą się tydzień później ogłoszeniem laureatów. Wśród 13 tytułów, które obejrzy publiczność, znajdują się m.in. monodram Ireny Jun "Matka Makryna" oraz "Wyzwolenia" Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

- To są "Wyzwolenia" w mieszkaniu M3 na tle meblościanki. Cała historia zaczęła się jednak od "Wyzwolenia" Wyspiańskiego, a potem im bardziej te tematy i pytania Wyspiańskiego stawały przed oczami, tym bardziej zdecydowałem, żeby zaprosić Magdę Drab. Aby po przeczytaniu Stanisława Wyspiańskiego, napisała teraz taki tekst - opowiada reżyser Piotr Cieplak.

"Wstyd" po (nie)ślubie

Jednym z najbardziej wyczekiwanych spektakli jest "Wstyd" Teatru Współczesnego w Warszawie w reżyserii Wojciecha Malajkata.

- Punkt wyjścia jest taki, że na zapleczu sali weselnej spotykają się rodzice państwa młodych. Dwie godziny wcześniej ślub się nie odbył - opowiada Agnieszka Suchora, która wciela się w rolę Wandy, matki panny młodej.

- To jest taka sztuka stricte aktorska, która polega na dialogu, psychologii. Jest to najlepsza tradycja teatru, żeby porozmawiać z widzem na temat rzeczy istotnych. I dla nich i dla nas wspólnych - dodaje Jacek Braciak, który gra Andrzeja.

Podczas festiwalu można będzie również obejrzeć m.in. spektakl "Fedra" Jean’a Racine’a, gdzie w tytułową rolę wcieli się Katarzyna Figura, a na scenie wystąpią aktorzy z Teatru Wybrzeże.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Mateusz Drozda

Autor materiału: Dorota Kołodziejczyk

Data emisji: 17.09.2020 

Godzina emisji: 16.29

DS

Czytaj także

"Odważnie podejmujący temat poronień". Na Śląsku powstał miniserial "6 mm"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 11:12
To pierwsza tego typu produkcja, która podejmując temat poronień, przełamuje tabu i oddaje głos kobietom i mężczyznom, którzy doświadczyli tego problemu. Miniserial "6 mm" powstał z inicjatywy i w wykonaniu małżeństwa aktorów Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach - Agnieszki Radzikowskiej i Dariusza Chojnackiego. 
rozwiń zwiń