Przeczytałeś? Oddaj innym. Trwa Wielka Zbiórka Książek

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 13:45
Od 8 września do 11 października w kilkuset miejscach w Polsce można oddawać przeczytane przez siebie książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Akcję prowadzi Fundacja Zaczytani.org, która zebrane książki przekaże do szpitali oraz placówek opiekuńczych i pomocowych.
Trwa wielka zbiórka książek
Trwa wielka zbiórka książekFoto: Mat.promocyjne

czytaj więcej
narodowe czytanie PAD AKD EN 1200 .jpg
Narodowe Czytanie 2020. Juliusz Słowacki "Balladyna"

Wielką Zbiórkę Książek zainaugurowali Katarzyna Pakosińska i Mateusz Damięcki, którzy oddali pierwsze książki podczas konferencji w Warszawie.


Posłuchaj
04:54 PR1_MPLS 2020_09_21-16-20-04.mp3 Trwa wielka zbiórka książek (Ekspres Jedynki)

 

Na potrzeby akcji stworzono specjalne bajki edukacyjne. - Jednym z fundamentalnych działań Fundacji Zaczytani.org jest prowadzenie bajkoterapii na oddziałach w szpitalach, ale także w innych placówkach pomocowych, jak domy dziecka czy hospicja - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Machnicka, założycielka i prezes Fundacji Zaczytani.org.

 

Oddaj książkę – stwórz bibliotekę – zainspiruj innych!

Takie hasło przyświeca organizatorom Wielkiej Zbiórki Książek od pierwszej edycji. Zbierane są książki wydane po 2000 roku, nowe i używane, przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ale nie wszystkie.

- Ze względu na to, że ta książka ma pełnić funkcję terapeutyczną, trafia do zaczytanych bibliotek, w miejscach gdzie podopieczni placówek czy pacjenci w szpitalach mierzą się z trudną rzeczywistością i niekiedy osamotnieniem, zbieramy książki do czytania. Takie, które można wziąć w rękę i dzięki nim oderwać się od tej trudnej rzeczywistości. Nie zbieramy słowników, encyklopedii, poradników, książek kucharskich czy ogrodniczych - mówi Marta Tittenbrun z Fundacji Zaczytani.org. 

 

Oddawane książki trafiają do magazynów w siedmiu głównych miastach (Gdańsk, Łódź, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław), następnie są sortowane przez wolontariuszy fundacji,  którzy przygotowują paczki dla beneficjentów fundacji: szpitali, domów dziecka, domów seniora, zakładów karnych, domów dziennej opieki, hospicjów i innych placówek pomocowych.

Fundacja Zaczytani.org stara się pokazać, że książka może służyć nie tylko do czytania. Książka jest pretekstem do budowania relacji, nauki identyfikacji i nazywania emocji, do stwarzania przestrzeni do prawdziwej rozmowy. 

Polskie Radio jest patronem medialnym akcji.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Grzegorz Frątczak

Materiał: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 21.09.2020 

Godzina emisji: 16.20

Jedynka/Zaczytani.org/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pikantne i wstydliwe fakty z życia autorów lektur szkolnych

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 12:19
Eliza Orzeszkowa słynęła z licznych romansów, podobnie jak Zofia Nałkowska. Henryk Sienkiewicz w jednej ze swoich książek zemścił się na swojej teściowej, był też autorem dużego skandalu obyczajowego. Aleksander Fredro był mocno zakompleksiony, życiem Bolesława Prusa rządził niejeden lęk, a Stanisław Wyspiański wierzył w zjawy i duchy. Konstanty Ildefons Gałczyński z kolei nie mógł żyć bez... wódki. 
rozwiń zwiń