Zapomniane polskie mogiły na Ukrainie. Mają opiekunów

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 16:45
Członkowie stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy będą publikowali w internecie zdjęcia zapomnianych polskich nagrobków oczyszczonych podczas sprzątania nekropolii na Ukrainie. To nowa akcja tej organizacji zatytułowana "Odnaleziona Mogiła". - Wielokrotnie byliśmy na Wołyniu gdzie takich nagrobków jest mnóstwo - mówi prezes stowarzyszenia Henryk Kozak.
Członkowie stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy podczas prac na Ukrainie
Członkowie stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy podczas prac na UkrainieFoto: Wołyński Rajd Motocyklowy

- Naszym celem jest porządkowanie zapomnianych cmentarzy, gdzie nie każdy zna, nie każdy dojedzie - wyjaśnia. Jeśli ktoś wskaże miejsce, to członkowie stowarzyszenia tam pojadą i uporządkują groby. Często w tych miejscach stoją jeszcze nagrobki z zachowanymi napisami spoczywających pod nimi osób.


Posłuchaj
02:55 Rajd motocyklowy.mp3 Członkowie stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy porządkują polskie mogiły na Ukrainie (Ekspres Jedynki)

 

Marcin Pisula, nauczyciel historii w Kazimierzu Dolnym zauważa, że w Polsce dba się miejsca pochówku nawet sprzed wielu, wielu lat. - Na Ukrainie stowarzyszenia takie, jak nasze,czy polskie parafie starają się upamiętnić takie miejsca chociażby w postaci modlitwy, postawienia symbolicznego krzyża, nagrobka, czy pomnika - mówi.

Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy we współpracy z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za...

Opublikowany przez Stowarzyszenie "Wołyński Rajd Motocyklowy" Wtorek, 4 sierpnia 2020

Anna Ewa Soria, wolontariusz, podkreśla, że stowarzyszenie sukcesywnie będzie na ich profilu na Facebooku udostępniało fotografie mogił. Może ktoś przypadkowo odkryje, że miał tam pradziadka, czy prababcię. - Do stowarzyszenia przychodzą mejle ludzi, którzy poszukują przodków - mówi. Wielokrotnie też przychodzą podziękowania za odnalezienie grobu krewnego.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał:  Łukasz Grabczak

Data emisji: 21.09.2020 

Godzina emisji: 16.45

ag


Zobacz więcej na temat: Wołyń Ukraina Kresy

Czytaj także

Wołyń - miejsce mordu na tysiącach Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 06:00
- Tego dnia była niedziela. Moja mama, mój ojciec, mój stryj i inni kuzyni byli na mszy w kościele w swojej wsi Kisielinie. Moi rodzice ocaleli, ale ojciec stracił nogę, a stryj był ranny. Zginęło tego dnia 80 Polaków, mieszkańców tej wsi - powiedział kompozytor Krzesimir Dębski w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wołyń. Ziemia dwóch serc, serce dwóch nacji [REPORTAŻ]

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 18:33
Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie od lat wozi na Ukrainę dary dla mieszkających tam Polaków. Nasz reporter dołączył do tej niezwykłej wyprawy, by spotkać się z kresowiakami. Jak dziś nasi rodacy żyją na Ukrainie? Jak kultywują tradycję i historię? Czy język polski jest wciąż żywy w ich domach? Zapraszamy w niezwykłą podróż po zachodniej Ukrainie.    
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PSL: zamordowani na Wołyniu byli przede wszystkim mieszkańcami polskiej wsi

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 09:28
- Kiedyś nie można było o tym mówić. Tak jak nie można było mówić o Katyniu, później nie można było mówić o Wołyniu. To jest prawda, która nie jest przeszkodą do przyszłości relacji polsko-ukraińskich. Bez upamiętnienia nie ma tej przyszłości - mówił o rzezi wołyńskiej w audycji "Sygnały dnia" Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL-u. 
rozwiń zwiń