"Wesołe jest życie staruszka". Seniorzy dłużej aktywni

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 11:37
60 lat temu Jeremi Przybora napisał piosenkę, która miała ironiczny wydźwięk: "Wesołe jest życie staruszka, Wesołe jak piosnka jest ta, Gdzie stąpnie, zakwita mu dróżka, I świat doń się śmieje: ha ha". Ale czasy się zmieniły i staruszek sprzed lat, to nie taki sam staruszek, zgodnie z poprawnością nazywany obecnie seniorem, jak teraz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Monkey Business Images

Naukowcy z Finlandii po przeprowadzeniu wnikliwych badań wysnuli wniosek, że współcześni seniorzy są w lepszej kondycji fizycznej i mentalnej niż ich rówieśnicy sprzed 20-30 lat. Jak twierdzą, to głównie wynik zmian w stylu życia, m.in. łatwiejszego dostępu do opieki zdrowotnej, edukacji, poprawy jakości żywienia, czy zwiększenia różnego rodzaju aktywności.


pap_20180410_2IB.jpg
Rozpoczęła karierę modelki w wieku 80 lat. Jak to zrobiła?
Posłuchaj
02:57 seniorzy 23-09-2020.mp3 Aktywni seniorzy (Ekspres jedynki)

Seniorzy chcą być aktywni

Wiesława Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytet III Wieku zauważa, że współcześni seniorzy chcą być jak najdłużej aktywni. - To jest forma aktywności w różnych obszarach - podkreśla. Aktywność zdrowotna polegająca na tym, że seniorzy mają wiedzę, jaką dietę stosować i jakie ćwiczenia wykonywać. Może też być aktywność kulturalna, przejawiająca się w uczestnictwie w wydarzeniach, na które kiedyś nie starczyło czasu.

Postęp cywilizacyjny wydłuża życie

Dr n. med. Andrzej Fugiel zwraca uwagę, że kiedyś osoba 50-, 60-letnia była już staruszkiem. Obecnie postęp cywilizacyjny spowodował poprawę opieki zdrowotnej, lepsze leczenie chorób przewlekłych np. cukrzycy, miażdżycy, czy nadciśnienia, co w konsekwencji doprowadziło do wydłużenia życia.

Potwierdza się więc powiedzenie, że o starości świadczy stan ducha, a nie stan ciała.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Autorka materiału: Monika Chrobak

Data emisji: 23.09.2020 

Godzina emisji: 15.47

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Starość to stan umysłu a nie ciała

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 14:48
Seniorzy nie nadążą za młodymi, już kiedyś byli młodzi, ale wiek to nie tylko przeżyte lata. To także samopoczucie. Tak jak 65-latek może czuć się młodo, a 35-latek już staro. Każdy więc ma tyle lat, na ile się czuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dancing międzypokoleniowy. "Najgrubsze melanże dla seniorów!"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 12:21
Dziadek z wnuczką na parkiecie i to nie w jednym okazjonalnym tańcu, ale przez cały wieczór! Czy osoba młoda z idei dancingu międzypokoleniowego może stworzyć sposób na życie? Jak najbardziej! 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mądra babcia się nie nudzi. Wirtualne zajęcia dla seniorek

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 17:00
Wirtualny fitness, nauka języka angielskiego czy pokazy zdrowego gotowania na żywo to tylko niektóre z zajęć zdalnych, na które "Mądra Babcia" zaprasza panie powyżej 50. roku życia. Beata Borucka pomaga seniorkom, które w dobie pandemii chcą realizować swoje pasje i marzenia, nie wychodząc z domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senior pomaga seniorowi. Działa specjalny telefon dla samotnych

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 17:28
W czasach pandemii samotność często zaczyna dotykać osoby starsze. Wolontariusze z Bytomia postanowili zaradzić temu problemowi i stworzyli Bytomski Telefon Seniora, który obsługują głównie… seniorzy. Na czym polega ten projekt?
rozwiń zwiń