Zmiany w dowodach osobistych. Obowiązują nowe zabezpieczenia

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 18:00
Od 31 sierpnia 2021 roku w warstwie elektronicznej dowodów osobistych są zamieszczane odciski palców. Do warstwy graficznej dowodu osobistego powrócił również podpis posiadacza. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Lukasz Siekierski/shutterstock.com

Posłuchaj
02:16 _PR1_AAC 2020_09_23-16-40-20.mp3 Zmiany w dowodach osobistych. Będą nowe zabezpieczenia (Ekspres Jedynki)

 

- Przy wyrabianiu nowego dokumentu tożsamości będzie potrzebne pobranie odcisków palców przez osoby, którym ten dokument będzie wystawiany - wyjaśnia Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. - To procedura jest implementacją prawa unijnego w celu ujednolicenia przepisów w całej Unii Europejskiej - dodaje. Przepisy unijne zobowiązują również Polskę do uzupełnienia warstwy graficznej dowodu osobistego o podpis posiadacza, a także do wprowadzenia dowodu osobistego z 12-miesięcznym lub krótszym terminem ważności dla osób, od których czasowo nie można pobrać odcisków palców. Nie będzie to dotyczyło dzieci poniżej 12 roku życia, od których odciski palców nie będą pobierane. 


Nowa bezpłatna platforma 

W celu ułatwienia funcjonowania samorządów powstała nowa bezpłatna platforma samorząd.gov.pl. - Będzie ona dostosowana do nowoczesnych standardów - mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. - Chcemy, żeby serwisy samorządowe były dostępne w łatwy i przejrzysty sposób na urządzeniach mobilnych - wyjaśnia minister. 

***

Serwis samorzad.gov.pl jest kontynuacją Projektu Portal RP podjętych przez Ministerstwo Cyfryzacji na rzecz budowy spójnego systemu informacyjnego (gov.pl) dla całej administracji - cyfrowej bramy, udostępniającej każdego typu informacje i e-usługi oferowane przez administrację publiczną. W ramach prowadzonych prac w projekcie migrowane są strony urzędów centralnych, wojewódzkich i samorządowych. Rozbudowywany system do zarządzania treścią pozwala redaktorom z urzędów centralnych, wojewódzkich i samorządowych na coraz wygodniejsze zarządzanie i aktualizowanie treści poszczególnych podmiotów.


***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Klaudia Porębska 

Data emisji: 23.09.2020 r. 

Godzina emisji: 16.40

gov.pl/ans

Czytaj także

Prawo jazdy w telefonie? Ministerstwo Cyfryzacji rozważa taką możliwość

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 11:49
Dzięki aplikacji mObywatel nie musimy nosić przy sobie dowodu osobistego, ani dowodu rejestracyjnego. Możliwe, że już niedługo podobnie będzie z prawem jazdy. - Rzeczywiście są takie plany, ale tutaj potrzebna jest jeszcze cierpliwość - potwierdza Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O czym marzą Polacy? Znamy wyniki najnowszych badań

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 12:01
Obchody Dnia Marzyciela przypadają na 8 września. To święto wszystkich tych, którzy mają marzenia, bądź je realizują. Z tej okazji serwis "Prezent Marzeń" zrealizował sondę "O czym marzą Polacy?". 
rozwiń zwiń