Oszustwa w czasach pandemii. Złodzieje mają nowe metody

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 17:32
Pandemia niesie ze sobą wiele poważnych skutków. Do tych zdrowotnych mogą dojść także straty finansowe. Po metodzie wyłudzania pieniędzy "na wnuczka" przyszedł czas na przekręty, w których główną rolę gra koronawirus. Banki i policja przestrzegają, że przestępcy okazują się kreatywni.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EugeneEdge/shutterstock

Z terenu powiatu poddębickiego zgłosiło się dwóch mieszkańców z zażaleniem, że zostali oszukani. - Dostali sms z informacją, że muszą dopłacić 50 groszy, jako koszt dezynfekcji zamówionej przesyłki - mówi rzecznik poddębickich policjantów, sierżant Beata Orłowska. Wiadomość zawierała link do fikcyjnej strony banku. W efekcie z konta jednego z nich pobrano ponad 4,9 tys. zł.

Posłuchaj
03:03 Oszustwa 24-09-2020.mp3 Jak nie dać się oszukać w czasie pandemii (Ekspres Jedynki)

Podkomisarz Edyta Machnik z Kutna mówi, że inna metoda jest już klasyką internetu. Sprawca zamieścił ogłoszenie o sprzedaży maseczek i płynów dezynfekujących po atrakcyjnych cenach. Ale nie zamierzał się wywiązywać z zamówień. Nie przesłał klientom ani przedmiotów, ani nie zwrócił przelanych pieniędzy. 27-latek z Kutna usłyszał 30 zarzutów, po jednym za każdą z fikcyjnych transakcji.

Roman Grzyb z Departamentu Komunikacji Korporacyjnej PKO BP zwraca uwagę, że trwa ciągły wyścig z przestępcami, którzy dostosowują się do sytuacji i zmieniają swoje działania. - Co oczywiście nie oznacza, że całkowicie rezygnują ze wcześniejszych metod - mówi. Przestrzega, żeby nie instalować żadnych aplikacji przesyłanych SMS-ami czy mejlami i natychmiast kasować takie informacje.

Aleksandra Stankiewicz-Bilewicz z Biura Informacji Kredytowej wskazuje na jeszcze inne niebezpieczeństwo. Kiedy ktoś telefonuje, podając się za przedstawiciela jakieś nowej firmy telekomunikacyjnej z atrakcyjną ofertą, nie można mu pod pozorem przygotowania umowy podawać informacji, które mogą posłużyć do wyłudzenia kredytu, takich jak PESEL, dokładny adres czy numer dowodu osobistego. - Blisko 40 proc. respondentów przyznało, że w czasie pandemii czują się mniej bezpieczni, jeśli chodzi o finanse - mówi. Co ciekawe, nie dotyczy to osób starszych, ale młodych, dla których zrobienie szybkiej transakcji trwa tak samo krótko, jak wrzucenie zdjęcia na Instagram. A pośpiech jest złym doradcą. W II kwartale tego roku zablokowano ponad 1,6 tys. prób wyłudzenia kredytu w internecie na kwotę ponad 60 milionów złotych.


Jak się nie dać oszukać? Jak się nie dać oszukać? Nie potrzebujesz kredytu to zastrzeż możliwość jego pobrania

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Autor materiału: Krzysztof Tubilewicz

Data emisji: 24.09.2020 

Godzina emisji: 15.37

ag

Zobacz więcej na temat: oszustwa oszustwo internet
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Coraz więcej oszustw metodą "na Blika". Nie daj się okraść!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 09:19
Ktoś z rodziny lub przyjaciół prosi przez media społecznościowe o przelew Blik lub o przekazanie kodu Blik? Uważaj! To może być oszust, który jedynie podszywa się pod znajomą osobę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zapobiegać internetowym zagrożeniom dzieci i młodzieży?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 12:30
Zaczyna się dosyć niewinnie, nastoletnia dziewczyna siada przed ekranem komputera i zaczyna konwersację z nieznajomą rowieśniczką. Okazuje się, że osobą po drugiej stronie zamiast młodej dziewczyny jest dużo starszy mężczyzna. Jak zapobiegać internetowym zagrożeniom dzieci i młodzieży?
rozwiń zwiń