Festiwal Open The Door w Katowicach. "Dajemy głos pomijanym"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 06:00
- To festiwal wyjątkowy, jedyny. To festiwal, który daje głos wykluczonym, pomijanym, podczas którego mówi się głośno o tym, co nas boli, co nas wzrusza oraz o zjawiskach, które normalnie w zakresie sztuki znajdują się na marginesie - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Aleksandra Czapla-Oslislo z Teatru Śląskiego. 
Festiwal Open The Door w Katowicach
Festiwal Open The Door w KatowicachFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
03:39 [ PR1]PR1 (mp3) 24 wrzesień 2020 15_44_56.mp3 Festiwal Open The Door w Katowicach - najciekawsze zjawiska światowego teatru (Ekspres Jedynki)

 

3. edycja Międzynarodowego Festiwalu Open The Door ruszyła w czwartek (24.09) o godz. 6.oo rano. Wówczas na placu przed Teatrem Śląskim rozpoczęło się niezwykłe wydarzenie z udziałem Kamilli Baar pt. "Czułość. Jestem. 24h.". To inspirowany książką Elfriede Jelinek "Cienie. Eurydyka mówi:" 24-godzinny spektakl.

Mimo obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa do Katowic przyjadą zagraniczni twórcy. W piątek będzie można zobaczyć spektakl "Virtual Ritual" Jana Mocka (Czechy), w sobotę - "Louder is Not Always Clearer" Mr and Mrs Clark (Wielka Brytania) i "Calma!"Guillema Alby (Hiszpania).

W programie znalazły się także słuchowisko "Staś i  Zła Noga" w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego i spotkanie z uczestnikami programu "Down The Road". W ramach cyklu "Open The Door na ekranie" będzie można zobaczyć m.in. film "Łowcy czarownic", "Blask" czy "Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię" (wszystkie z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy). 

- Szczególnie polecamy jedno z najbardziej niezwykłych przedsięwzięć ostatnich lat, czyli "Black. Medytacja w wirtualnej rzeczywistości" Krzysztofa Garbaczewskiego. To spektakl/eksperyment, prezentowany na żywo, zrealizowany w całości w wirtualnej rzeczywistości - podkreśliła Aleksandra Czapla-Oslislo.

Cały program festiwalu dostępny jest TUTAJ.

3. Międzynarodowy Festiwal Open The Door. Profil: Teatr Śląski | Silesia Theatre

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Grzegorz Frątczak

Autor materiału: Dorota Kołodziejczyk

Data emisji: 24.09.2020 

Godzina emisji: 15.45

kk

Czytaj także

Przeczytałeś? Oddaj innym. Trwa Wielka Zbiórka Książek

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 13:45
Od 8 września do 11 października w kilkuset miejscach w Polsce można oddawać przeczytane przez siebie książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Akcję prowadzi Fundacja Zaczytani.org, która zebrane książki przekaże do szpitali oraz placówek opiekuńczych i pomocowych.
rozwiń zwiń