Czy Polacy są gotowi ograniczyć korzystanie z samochodów?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 13:20
Połowa Polaków uważa, że rzadsze korzystanie z samochodu w dużym stopniu przyczynia się do zapobiegania zmianom klimatu, a ponad 60 procent deklaruje gotowość ograniczania tej czynności. Tak wynika z najnowszego badania Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu (KOZK), wchodzącego w skład Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Kristi Blokhin

czytaj więcej
cb radio 1200.jpg
CB radio zakazane na niemieckich drogach. Czy w Polsce będzie podobnie?

- To laboratorium doświadczenia społecznego, jakim był lockdown przynosi nam nowe rozwiązania i nowe pytania, jeżeli chodzi o nawyki funkcjonowania zawodowego - powiedział podczas konferencji prasowej minister klimatu Michał Kurtyka. - Okazuje się, że się da. Wydaje się, że po doświadczeniach pandemii jesteśmy gotowi rzadziej korzystać z samochodów i widzimy w tym dobry sposób na walkę ze zmianami klimatu - dodał.

Gotowość do zmian

Jak mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Justyna Orłowska z Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu, pandemia, a w szczególności okres "zamknięcia", wpłynęła na nasze codzienne zachowania i styl życia.

- Najważniejszym celem tego badania było sprawdzenie jaki jest potencjał ograniczenia pewnych zachowań pod kątem ochrony klimatu. 92 proc. dwutlenku węgla pochodzi ze spalania paliw, z tego 18.6 proc. to transport - zaznacza dr Orłowska. 


Posłuchaj
04:18 PR1_MPLS 2020_09_24-15-28-11.mp3 Czy Polacy ograniczą korzystanie z samochodów? (Ekspres Jedynki)

 

Z badań wynika, że jazdę samochodem ograniczyło w trakcie trwania pandemii 25 proc. Polaków, natomiast aż 63% badanych przez KOZK deklaruje gotowość do rzadszego korzystania z samochodu po pandemii.

Jednocześnie 52 proc. mieszkańców Polski uważa, że limitowanie jazdy samochodem w wysokim stopniu przyczynia się do zapobiegania zmianom klimatu. 

W ramach badania sprawdzono także, jakie grupy społeczne są najbardziej skłonne do rzadszego korzystania z samochodu. Okazało się, że chęć do zmiany częściej deklarowały kobiety (62%) niż mężczyźni (38%). Najliczniejszą grupę wiekową wśród gotowych do ograniczenia korzystania z samochodu stanowiły osoby w wieku pow. 55 lat (38%). Gotowość do zmian najczęściej deklarowali mieszkańcy wsi (31%) i osoby ze średnim wykształceniem (34%).

czytaj więcej
rower 1200.jpg
Rowerzysto! Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych

15-minutowe miasta

Wyniki badań wskazują też, że czynnikiem, który może znacząco wpłynąć na ograniczenie korzystania z aut jest rozbudowa i ulepszenie infrastruktury rowerowej, wprowadzanie tzw. stref czystego powietrza oraz ograniczeń ruchu samochodowego w centrach miast.

- Niedawno w krajowym ośrodku zmian klimatu przeprowadziliśmy webinarium na temat 15-minutowego miasta - koncepcji, która sprawia, że wszystkie potrzeby życiowe powinny być zaspokajane w obrębie 15 minut spacerem lub rowerem od naszego miejsca zamieszkania - mówi  dr Justyna Orłowska z Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu

***

Badanie zrealizowane w kwietniu i maju 2020 r. składało się z dwóch uzupełniających się części: ilościowej i jakościowej. Badanie ilościowe przeprowadzono na reprezentatywnej grupie Polaków (N=1091). Badanie jakościowe objęło 150 pogłębionych wywiadów zrealizowanych online z osobami zróżnicowanymi pod kątem wielkości zamieszkiwanej miejscowości, regionu Polski i sytuacji życiowej (pod kątem regionalnym wybrano trzy pasy: północny [woj. pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie], centralny [wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie] i południowy [śląskie, małopolskie i podkarpackie]).

***

22 września w Europie obchodzony był Dzień Bez Samochodu. W wielu miastach w Polsce kierowcy mogli przesiąść się z samochodów do bezpłatnej tego dnia komunikacji publicznej. Europejski Dzień Bez Samochodu tradycyjnie kończy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.


***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Grzegorz Frątczak

Materiał: Maciej Walecki

Data emisji: 24.09.2020 

Godzina emisji: 15.28

Jedynka/IAR/PAP/kh

Czytaj także

Auta elektryczne zaczynają "rozpychać" się na rynku. Sprzedaż szybko rośnie

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 15:01
Mimo, że przemysł motoryzacyjny oraz jego klienci przestawiają się na nowy – elektryczny napęd, to nadal w handlu czterema kółkami dominują diesle oraz benzyniaki. Na pewno w sprzedaży elektryków nie pomagają, zalegające u producentów oraz w salonach, auta z silnikami na tradycyjne paliwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neutralność klimatyczna Polski. Specjalny raport już za kilka miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 19:19
W lutym przyszłego roku ma być gotowy Polski Multimedialny Raport Klimatyczny. Znajdą się w nim zagadnienia, z którymi Polska sobie nie radzi, a także propozycje rozwiązań i działań prowadzących między innymi do spełnienia unijnych wymogów i osiągnięcia neutralności klimatycznej.
rozwiń zwiń