Studenci wracają do nauki. Zdalnie czy stacjonarnie?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 17:00
Wielkimi krokami zbliża się początek kolejnego roku akademickiego, jednak nie wszyscy studenci powrócą w październiku do sal wykładowych. Część z nich nadal będzie uczestniczyć w zajęciach zdalnie, natomiast pozostali w formule hybrydowej. Radiowa Jedynka sprawdziła, jak będzie to wyglądać na uczelniach w Lublinie.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Rido/shutterstock

Posłuchaj
04:33 PR1_MPLS 2020_09_29-15-24-17.mp3 Studiowanie w dobie koronawirusa (Ekspres Jedynki)

- Zdecydowaliśmy się na formę nauczania hybrydowego. Oznacza to, że część zajęć będzie prowadzona online, a część będzie odbywać się stacjonarnie w murach Politechniki Lubelskiej. Takie zajęcia jak wykłady, ćwiczenia, zajęcia audytoryjne, lektoraty, a nawet zajęcia z wychowania fizycznego będą prowadzone online - mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej.

Rzecznik dodaje, że stacjonarnie będą prowadzone jedynie laboratoria z powodu swojej specyfiki i wyposażenia w specjalistyczny sprzęt. - Oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, czyli grupy laboratoryjne będą znacznie mniejsze, natomiast zajęcia będą prowadzone w blokach albo półdniowych, albo całodniowych, czyli od rana do wieczora dla jednej grupy, żeby studenci jak najmniej przemieszczali się po kampusie i gromadzili się - słyszymy.

Na innych uczelniach podobnie

- Na takich wydziałach jak Prawo i Administracja czy na Wydziale Humanistycznym wiodącą formą prowadzenia zajęć będzie właśnie ta zdalna - informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS. - Mamy również takie wydziały, które raczej preferują podejmowanie większej liczby zajęć w formule tradycyjnej, przykładowo są to Wydział Artystyczny, Wydział Chemii, Wydział Biologii i Biotechnologii - twierdzi nasza rozmówczyni.

Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Instytutu Nauk Biologicznych UMCS jest zdania, że uczelnia jest zobowiązania zaspokoić potrzeby studentów, którzy oczekują solidnego wykształcenia, nie tylko teoretycznego, ale również tego praktycznego.

- Nie można zostać teoretycznie diagnostą, nie można zostać teoretycznie pracownikiem laboratorium… Natomiast z drugiej strony musimy też przestrzegać warunków bezpieczeństwa i zapewnić je studentom oraz pracownikom - tłumaczy Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Hybrydowy system nauczania ma funkcjonować również na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

Co na to studenci?

Wśród studentów opinie, co do formuły zajęć, są różne. - Mam część zdalnie, ale cieszę się, bo jest więcej czasu na naukę - mówi jedna ze studentek.

- Jest problem z mieszkaniami, bo za bardzo nie wiemy, co robić. Mamy mieszkania, których nie możemy trzymać, ponieważ nie ma to sensu, a z drugiej strony nie jesteśmy pewni, czy nie zmieni się rodzaj nauczania. Wtedy bylibyśmy skazani na dojeżdżanie, a niektórzy mają daleko – wskazuje student, który w tym semestrze będzie miał wyłącznie zajęcia zdalne.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Grzegorz Frątczak

Autor materiału: Inna Yastnitska

Data emisji: 29.09.2020 

Godzina emisji: 15.24

DS

Czytaj także

Przeczytałeś? Oddaj innym. Trwa Wielka Zbiórka Książek

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 13:45
Od 8 września do 11 października w kilkuset miejscach w Polsce można oddawać przeczytane przez siebie książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Akcję prowadzi Fundacja Zaczytani.org, która zebrane książki przekaże do szpitali oraz placówek opiekuńczych i pomocowych.
rozwiń zwiń