"Sonata jesienna" Ingmara Bergmana w Teatrze Narodowym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 10:50
"Sonata jesienna" to teatralna wersja scenariusza filmowego Ingmara Bergmana, legendarnego reżysera, jednego z najważniejszych twórców kina XX wieku. To opowieść o potrzebie miłości i akceptacji, o dziedziczonym chłodzie uczuciowym, o psychicznych kosztach twórczości.
Plakat promujący przedstawienie Sonata jesienna
Plakat promujący przedstawienie "Sonata jesienna"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
03:18 [ PR1]PR1 (mp3) 7 październik 2020 17_23_56.mp3 "Sonata jesienna" Ingmara Bergmana w Teatrze Narodowym w Warszawie (Ekspres Jedynki)

 

Charlotta (Danuta Stenka), światowej sławy pianistka, po latach nieobecności przyjmuje zaproszenie swojej córki Ewy (Zuzanna Saporznikow) i odwiedza jej skromny dom w Norwegii. Co wyniknie ze zderzenia ich dwóch odrębnych światów?

- To jest świetnie rozpisany dialog między matką i córką. W moim przekonaniu - nie wypada mi tego mówić, bo sam biorę udział, szczątkowy, w tym przedstawieniu - tutaj mamy do czynienia z czymś, co jest istotą teatru - aktor jest podmiotem tego przedstawienia - powiedział w rozmowie z Dorotą Kołodziejczyk z Programu 1 Polskiego Radia dyrektor Teatru Narodowego Jan Englert, sceniczny Wiktor.

- Relację matki - artystki rozchwytywanej, artystki, która się oddała całkowicie swojemu zawodowi, swojej pasji - i córki oglądamy tutaj przez szkło powiększające. Pasja i zawód matki decyduje o tym, że to jest uwypuklona relacja, ale tego rodzaju napięcia mogą, oczywiście, występować zawsze i wszędzie, bez względu na to, jaki zawód uprawia matka - oceniła Danuta Stenka. 

Spektakl wyreżyserował Grzegorz Wiśniewski, za scenografię, kostiumy i światło odpowiada Mirek Kaczmarek a za muzykę - Agnieszka Stulgińska. Premiera przedstawienia w najbliższą sobotę (10.10).

"Sonata jesienna" - przygotowanie kostiumów i scenografii. Profil: Teatr Narodowy


***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Grzegorz Frątczak

Autor materiału: Dorota Kołodziejczyk

Data emisji: 7.10.2020 

Godzina emisji: 17.20

kk

Czytaj także

Bruno Schulz - malarz, rysownik, pisarz, artysta niepowtarzalny

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 21:09
Pozostały po nim listy, legenda o niedokończonej powieści, baśniowe malowidła i miano jednego z najważniejszych prozaików 20-lecia międzywojennego, o którego "Sklepach cynamonowych" słyszał każdy Polak. W "Kulturalnej Jedynce" wraz z Anną Kaszubą-Dębską, autorką biografii "Bruno. Epoka genialna", zgłębialiśmy tajemnice Bruno Schulza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ken Loach dla Programu 1 Polskiego Radia o tematyce społecznej w swoich filmach

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 16:00
Ken Loach jest niewątpliwie jedną z najciekawszych postaci brytyjskiego kina. W ekskluzywnym wywiadzie, którego reżyser udzielił kilka dni temu Programowi 1 Polskiego Radia, mówił m.in. o szeroko pojętej tematyce społecznej w swoich filmach, pracy z aktorami i doświadczeniami, które go ukształtowały. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Co nas przetrwa". Pierwsza w Polsce indywidualna wystawa Ursuli Mayer

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 08:20
"Co nas przetrwa" to tytuł pierwszej w Polsce wystawy uznanej artystki austriackiej, mieszkającej w Londynie - Ursuli Mayer. Instalacje i projekcje skłaniają do namysłu nad miejscem człowieka w świecie. Wystawę prezentuje Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. 
rozwiń zwiń