Dlaczego czad jest dużym zagrożeniem? Trwa akcja "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 12:14
Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla. To jeden z elementów rozpoczętej właśnie ogólnopolskiej kampanii informacyjnej pod hasłem "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!". Głównym jej celem jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć czadem w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych.
Trwa ogólnopolska kampania Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa
Trwa ogólnopolska kampania "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
02:56 _PR1_AAC 2020_10_13-17-24-21.mp3 Trwa akcja "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa" (Ekspres Jedynki)

 

W Polsce każdego roku w mieszkaniach i domach wybucha kilkadziesiąt tysięcy pożarów. Zagrożenie rośnie wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Zamontowana w mieszkaniu czujka dymu pozwala wykryć pożar w jego początkowej fazie. Urządzenie zaalarmuje o zdarzeniu, lokatorów co umożliwi szybkie opuszczenie domu lub mieszkania. 

źródło: Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie/Youtube

NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!

Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. - Bardzo ważne jest, aby w mieszkaniu była dobra wentylacja. Kiedy przykładowo w łazienkach zatykamy wszystkie otwory wentylacyjne, tlenek węgla zaczyna działać i może to spowodować nieszczęście - wyjaśnia młodszy kapitan Sebastian Rzymski. 

Zmniejszenie liczby ofiar 

Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. - W okresie zimowym wiele mamy interwencji związanych z tlenkiem węgla i niestety nasze społeczeństwo nie jest do końca świadome, że trzeba posiadać czujki, które gwarantują bezpieczeństwo - mówi kapitan Mariusz Plaga.

Kampania "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!" potrwa do końca marca 2021 roku. 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Sebastian Kwiatkowski 

Data emisji: 13.10.2020

Godzina emisji: 17.23

ans


Czytaj także

"Cichy zabójca" nie daje o sobie zapomnieć. Kolejna ofiara zatrucia czadem

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 12:18
Około 60-letni mieszkaniec Katowic śmiertelnie zatruł się tlenkiem węgla. Przyczyną mogła być niesprawna instalacja przepływowego ogrzewacza wody. To trzecia w tym sezonie grzewczym ofiara czadu w woj. śląskim. Strażacy apelują o sprawdzenie stanu urządzeń grzewczych i przewodów kominowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka": bezpieczeństwo pożarowe w blokach

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 18:33
Wyrok sądu w sprawie umyślnego spowodowania wybuchu gazu i pożar w bloku w Czechach skłoniły Patryka Kuniszewicza i Patryka Michalskiego do zajęcia się sprawą bezpieczeństwa pożarowego w dużych budynkach mieszkalnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagrożenie pożarowe w mieszkaniu. Jak prawidłowo reagować?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 12:05
- W przypadku pożarów w mieszkaniach, najczęstsze zagrożenia wynikają z urządzeń elektrycznych lub grzewczych. Zapalenie się tłuszczu na patelni czy na przestrzeni piekarnika to niestety dosyć groźne zjawiska. Nie jesteśmy odpowiednio przygotowani do poprawnego gaszenia - mówi w "Czterech porach roku" st. kpt. Mariusz Wawerka z Państwowej Straży Pożarnej. 
rozwiń zwiń