W Wałbrzychu powróciła pomoc zakupowa dla seniorów

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 20:02
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu zachęca do wolontariatu! Rozległość polskich miast i skala epidemii powodują, że przed ośrodkami pomocy pojawiają się nowe wyzwania. W Wałbrzychu powróciła więc pomoc zakupowa, ale w zaktualizowanej formie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Robert Kneschke

senior 1200 shutterstock.jpg
Przybywa wolontariuszy i organizacji chcących wspierać seniorów

Od kilku dni liczba zainteresowanych seniorów rośnie. Magdalena Stefańska, dyrektor wałbrzyskiego MOPS mówi, że od piątku tylko przez trzy dni zgłosiło się 20 seniorów. - To bardzo dużo - przyznaje. Każdy z seniorów wymaga pomocy zakupowej. Uznano, ze zakupy będą robione raz w tygodniu, ale życie pokazało, że wielu przypadkach trzeba robić je częściej.

Posłuchaj
03:25 MOPSy 28-10-2020.mp3 Pomoc zakupowa dla seniorów powróciła (Ekspres Jedynki)

Każdy z seniorów ma inne problem, a wielu z nich godziny dla seniorów nie wystarczają, aby uzupełnić braki w aprowizacji. Wolontariuszem może zostać każda osoba, która ukończyła 18 lat. Uzupełniają się z rodziną. Ponieważ pośrednikiem jest MOPS, więc wolontariat jest dla seniora bezpieczny. Usługa jest bezpłatna, ale za zakupy płaci senior.

Z czasem między wolontariuszami, a podopiecznymi tworzą się bliższe związki emocjonalne, a obie strony traktują się niemal w rodzinny sposób. Wolontariusze przyznają, że po pewnym czasie nie traktują wizyt u seniorów, jako obowiązek, ale idą jak do dobrego znajomego.

Wolontariusze obecnie nie tylko zrobią zakupy czy wykupią receptę. Nowością jest możliwość opłacenia rachunków czy wyprowadzenie psa na spacer. Choć w wielu przypadkach to po prostu kwestia elastyczności i dogadania. Na pewno nie pomogą w zakupie tytoniu i alkoholu.


. .W Wałbrzychu chętni wolontariusze jak i potrzebujący seniorzy mogą dzwonić do koordynatora na nr 74 66 40 900.
W całej Polsce działa natomiast infolinia: 22 505 11 11. Zebrane informacje będą przekazywane do najbliższych terytorialnie ośrodków pomocy społecznej.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Bartosz Szarafin

Data emisji: 28.10.2020 

Godzina emisji: 17.19

agTematem zajął się

Czytaj także

Z infolinii skorzystało już 3,5 tys. osób. Marlena Maląg o Solidarnościowym Korpusie Wsparcia Seniorów

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 12:20
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas konferencji prasowej podała, że do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów swój akces zgłosiło kolejnych 50 organizacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsultacje, recepty, środki dezynfekujące. Polska Fundacja Narodowa wspiera seniorów podczas pandemii

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 15:55
Polska Fundacja Narodowa i Fundacja Pomocy na rzecz Żołnierzy Armii Krajowej im. Gen. Bryg. Leopolda Okulickiego ps. "Niedźwiadek" wspierają seniorów oraz warszawskich kombatantów w czasie pandemii.
rozwiń zwiń