Festiwale filmowe przenoszą się do sieci

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 14:28
W ramach walki z koronawirusem tymczasowo rząd zamknął placówki kulturalne typu kina, teatry, muzea czy galerie sztuki zostaną tymczasowo zamknięte. Na nowe obostrzenia natychmiast zareagowali organizatorzy festiwali filmowych.
Kadr z filmu Zabij to i wyjedz z tego miasta
Kadr z filmu "Zabij to i wyjedz z tego miasta"Foto: mat. prasowe

Małgorzata Szlagowska-Skulska -  szefowa Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" poinformowała, że festiwal zostaje przeniesiony z terminu listopadowego na grudniowy. Miał odbyć się w kinach, ale będzie online.

Posłuchaj
03:17 EJ festiwale 4-11-2020.mp3 Festiwale filmowe przechodzą z pokazami do sieci (Ekspres Jedynki)

Natomiast połączone festiwale we Wrocławiu czyli Nowe Horyzonty i American Film Festiwal rezygnują z zapowiadanych pokazów specjalnych w kinach. Większość programu i tak była zaplanowana online.

- Większość repertuaru, który planowaliśmy zaprezentować na takim fizycznym festiwalu, który miał się odbyć latemzostanie przeniesiony do sieci - mówi Małgorzata Sadowska, selekcjonerka festiwalu Nowe Horyzonty. Organizatorzy zmuszeni są do rezygnacji z imprez towarzyszących i akcji specjalnych, takich jak retrospektywy. Przyznaje, że przekonanie producentów i twórców do wyrażenia zgody na prezentacje ich filmów w internecie wymagało dużo wysiłku.

Berlinale - Berlin International Film Festival/Youtube

Festiwal Nowe Horyzonty zainauguruje film animowany Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedz z tego miasta", który powstawał 14 lat. Będzie też można zobaczyć ostatni film Pedro Almodovara "The Human Voice" ("Ludzki głos") pokazywany na ostatnim festiwalu w Wenecji. - Mamy takich mistrzowskich filmów trochę więcej - zapewnia Małgorzata Sadowska.

Marcin Pieńkowski zachwala, że American Film Festiwal zainauguruje "Świat, który nadejdzie", a na zakończenie zostanie zaprezentowany "American utopia".

Oba festiwale rozpoczynają się w czwartek (5.11)

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Joanna Sławińska

Data emisji: 4.11.2020 

Godzina emisji: 15.43

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

19. MFF Nowe Horyzonty. "Demokracja zabija kino artystyczne"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 12:23
W "Kulturalnej Jedynce" o pełnometrażowej fabule "Mowa ptaków", która będzie przedstawiana na festiwalu Nowe Horyzonty. Reżyser filmu Xawery Żuławski opowiedział, jak to jest zrobić film oparty na scenariuszu własnego ojca i jaką siłę "przebicia" ma kino artystyczne. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Cybulski. "Tamten" lęk pchał go ciągle do przodu

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 05:45
3 listopada 1927 roku urodził się Zbigniew Cybulski, aktor, który bezpowrotnie zmienił polskie kino. Według niektórych do dziś pozostaje najlepszym polskim aktorem filmowym. 
rozwiń zwiń