Muzyka z kultowych polskich filmów i seriali zostanie wydana na płytach

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 07:00
W przepastnych archiwach Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu odnaleziono taśmy z muzyką filmową. Podjęto decyzję, że staną się one podstawą całego szeregu wydawnictw. 
Janusz Gajos i Szarik
Janusz Gajos i SzarikFoto: PAP/CAF-WITOLD ROZMYSŁOWICZ

muzyka radio słuchanie dziewczyna 1200.jpg
Muzyka w Programie 1 Polskiego Radia

CeTA to spadkobierca Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu (1954-2011). W WFF zrealizowano niemal 500 produkcji, w tym takie tytuły, jak: "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, "Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego, "Rękopis znaleziony w Saragossie" i "Lalka" Wojciecha Jerzego Hasa, "Diabeł" i "Na srebrnym globie" Andrzeja Żuławskiego czy "Czterej pancerni i pies" Konrada Nałęckiego oraz "Stawka większa niż życie" Janusza Morgensterna i Andrzeja Konica. 

Instytucja zajmuje się produkcją filmową, edukacją i promocją kultury. Realizuje inicjatywy mające na celu utrwalanie historii oraz dorobku WFF i polskiego kina, a także przybliżanie ich kolejnym pokoleniom. Jedną z ciekawszych inicjatyw CeTA była renowacja ponad stu kostiumów z filmów realizowanych we Wrocławiu. Obecnie - we współpracy z GAD Records - Centrum podjęło się digitalizacji znalezionych w archiwum taśm dźwiękowych z muzyką filmową.

Niebawem niektóre z tych nagrań ukażą się w formie płyt, a wybrane trafią także do dystrybucji cyfrowej. 

Posłuchaj
03:28 [ PR1]PR1 (mp3) 9 listopad 2020 15_24_16.mp3 Muzyka z kultowych polskich filmów i seriali zostanie wydana na płytach (Ekspres Jedynki)

 

Czytaj także:


EN_01181649_0008%20Krzesimir%20D%c4%99bski.jpg
Krzesimir Dębski - kompozytor wszechstronny

"To kawał niesamowitej roboty"

Już 20 listopada ukaże się wersja CD z muzyką z serialu "Czterej pancerni i pies"- Okazało się, że mamy taśmy, na których jest unikatowy materiał, nigdy wcześniej nie publikowany - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Robert Banasiak, dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu.

Ścieżka dźwiękowa autorstwa Adama Walacińskiego, skomponowana do serialu Konrada Nałęckiego, to - jak podkreślają eksperci CeTA - niezwykle plastyczna, orkiestrowa podróż, pełna niepokoju, emocji i podniosłych motywów. Oryginalne motywy wykorzystane w pierwszych ośmiu odcinkach serialu uzupełnia słynna "Ballada o pancernych" w wykonaniu Edmunda Fettinga oraz obie wersje "Wołam ciebie" Wojciecha Kilara ("Piosenka radiotelegrafistki"). 

- To kawał niesamowitej roboty kompozytorskiej - podkreślił w audycji "Ekspres Jedynki" autor książki "Czterej pancerni i pies: przewodnik po serialu i okolicach" Marek Łazarz.

Do wydawnictwa zostanie dołączona książeczka ze szkicem na temat nagrań, szczegółowym opisem wykorzystania poszczególnych motywów w serialu, oryginalnymi fotosami i memorabiliami.


Mamy wspaniałą wiadomość dla fanów muzyki filmowej 🎼🎞! Dzięki współpracy z GAD Records odkryte w archiwach CeTA taśmy z...

Opublikowany przez Centrum Technologii Audiowizualnych Czwartek, 29 października 2020

Co jeszcze trafi na płyty CD? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Mateusz Drozda

Autor materiału: Maciej Sas

Data emisji: 9.11.2020 

Godzina emisji: 15.25

Jedynka/CeTA/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Festiwale filmowe przenoszą się do sieci

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 14:28
W ramach walki z koronawirusem tymczasowo rząd zamknął placówki kulturalne typu kina, teatry, muzea czy galerie sztuki zostaną tymczasowo zamknięte. Na nowe obostrzenia natychmiast zareagowali organizatorzy festiwali filmowych.
rozwiń zwiń