Uwaga rodzice! Niebezpieczne kulki magnetyczne

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 10:35
W ciągu minionego miesiąca do szpitala w Krakowie trafiła trójka dzieci, w wieku od dwóch do trzech lat, z kulkami magnetycznymi w brzuchu. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze, ale lekarze ostrzegają, że z tego rodzaju zabawką nie ma żartów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Cheshka/shutterstock.com

Posłuchaj
03:25 [ PR1]PR1 (mp3) 16 listopad 2020 15_35_55.mp3 Uwaga rodzice! Ta zabawka jest bardzo niebezpieczna (Ekspres Jedynki)

 


dziecko radio shutterstock 1200x660.jpg
Jedynka Dzieciom

Jedno z dzieci połknęło ponad 50 kulek magnetycznych. Rodzice zareagowali natychmiast. Kulki udało się wyjąć metodą endoskopową. W przypadku rodzeństwa, które od około dwóch miesięcy uskarżało się na bóle brzucha i problemy z wypróżnianiem, konieczna była operacja.

Jak podkreśliła Katarzyna Pokorna-Hryniszyn, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, połknięcie elementów magnesowych czy baterii, które później wylewają się wewnątrz organizmu jest bardzo niebezpieczne. Dziecko powinno jak najszybciej trafić pod opiekę chirurgów.

Jakie zmiany w zachowaniu malucha powinny nas zaniepokoić? Bóle brzucha, niechęć do jedzenia, wymioty, fusowate wymioty z domieszką krwi, smoliste stolce z domieszką krwi. 

20 proc. przypadków połknięcia ciała obcego przez dziecko wymaga interwencji lekarza!

Co się może stać?

Kuleczki magnetyczne połknięte w znaczącej ilości zbijają się i formują łańcuszek, który, naśladując ułożenie przewodu pokarmowego, może zewrzeć się przez ścianę jelit powodując, poprzez ucisk, niedrożności, martwicę, przetokę (połączenie narządów), zagrożenie życia.

- Nawet jeżeli jest szansa, że kulki w końcu przejdą drogą naturalną, to one zostawiają kalectwo w postaci przetok międzyjelitowych, zespołu ślepej pętli. Dziecko szwankuje na zdrowiu po czymś takim - wytłumaczył dr hab. med. Wojciech Górecki, kierownik Oddziału Chirurgii Dziecięcej USD.

Czytaj także:

Jak uniknąć tragedii?

Dzieci, które trafiły do szpitala po połknięciu kuleczek, miały od dwóch do trzech lat. Na tym etapie maluchy intensywnie badają świat, dużo rzeczy wkładają do buzi. Mając tego świadomość, rodzice powinni zadbać o to, by w otoczeniu ich pociech nie znajdowały się niebezpieczne przedmioty.

- Bardzo ważne jest by przy wyborze zabawek kierować się swoim rozsądkiem. I wyobraźnią podpartą obserwacją dziecka. Zdarza się, że nawet te zabawki oznaczone jako bezpieczne dla najmłodszych mogą wcale takie nie być - zwróciła uwagę Zuza Skrzyńska, autorka bloga Notatki z Macierzyństwa.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Mateusz Drozda

Autorka materiału: Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Data emisji: 16.11.2020 

Godzina emisji: 15.35

kk

Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom: 102 propozycje ciekawych audycji dla ucznia

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 07:55
Kiedy szkoły i częściowo przedszkola są zamknięte, warto pamiętać, że cyfrowe Polskie Radio Dzieciom ma mnóstwo ciekawych propozycji dla dzieci i rodziców na każdy dzień. To całodobowe radio nadaje w ciągu tygodnia ponad 100 premierowych audycji przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych. Eksperymenty, rytmika, lekcje języków obcych, bajki, to tylko część tematów, które usłyszeć można każdego dnia, włączając cyfrowe Polskie Radio Dzieciom.
rozwiń zwiń