40. Warszawskie Spotkania Teatralne do zobaczenia w internecie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 19:23
Gdyby nie pandemia, to imprezie towarzyszyłaby wielka feta. Warszawskie Spotkania Teatralne odbędą się po raz 40. Ale w tym roku nie zobaczymy długich kolejek do kas. Spotkania, przeniesione z wiosny na jesień, w całości odbędą się online. Będą streamingowane codziennie od godz. 19.
Katarzyna Figura w spektaklu Fedra
Katarzyna Figura w spektaklu "Fedra"Foto: mat. promocyjne/ Dominik Werner

W ciągu 12 festiwalowych dni widzowie będą mogli zapoznać się ze spektaklami z całej Polski, które nie miały swojej premiery w Warszawie. Wszystkie przedstawienia będą grane w macierzystych teatrach i stamtąd transmitowane do internetu. 


zemsta2.jpg
"Jeśli nie chcesz mojej zguby..." czyli o "Zemście" Aleksandra Fredry
Posłuchaj
03:01 Warszawskie Spotkania Teatralne 2-12-2020.mp3 40. Warszawskie Spotkania Teatralne w całości online (Ekspres Jedynki)

 


Tadeusz Słobodzianek, kurator imprezy, podkreśla, że festiwal będzie dużym wyzwaniem zarówno dla organizatorów, jak i widzów. - Przez 40 lat wykształciła się tradycja, że to publiczność spotykała się z najlepszymi przedstawieniami z Polski na żywo - zauważa. Podkreśla, że festiwalowe spektakle pochodzą z 2019 roku, a to dlatego, że pierwotnie Spotkania miały być w kwietniu, stąd ta graniczna data. Spektakle z 2020 roku będą w nadchodzącym roku, choć jeszcze nie wiadomo kiedy i w jakiej formie.


Krzysztof Rzączyński PAP.jpg
65 lat Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie40. Warszawskie Spotkania Teatralne rozpoczną się 5 grudnia, a zakończą się 16 grudnia. Otworzy je spektakl "Fedra" w reż. Grzegorza Wiśniewskiego z Katarzyną Figurą w roli tytułowej z Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

W niedzielę będzie można zobaczyć spektakl słupskiego Nowego Teatru im. Witkacego w reż. Szymona Kaczmarka "Kupiec wenecki", który określony został przez Łukasza Drewniaka w portalu teatralny.pl mianem "objawienia minionego roku".

W kolejnych dniach: "Transfugium" w reż. Krzysztofa Rekowskiego na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk, spektakl nagradzanej reżyserki Eweliny Marciniak "Historia przemocy" (Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie), "Panny z Wilka" w reż. Agnieszki Glińskiej (Narodowy Stary Teatr w Krakowie), "Dług" w reż. Jana Klaty z Teatru Nowego Proxima i również z tego teatru "Kobiety objaśniają mi świat" w reż. Iwony Kempy.

Festiwal zakończy streaming przedstawienia "Kurt Gerron. Fuehrer daje miasto Żydom" w reż. Wiktora Rubina z Teatru Śląskiego w Katowicach.

Czytaj Także:

Kurator festiwalu Wojciech Majcherek podkreśla, że zaletą transmisji online będzie to, że spektakle będą dostępne dla każdego w dowolnym miejscu na świecie.

W nurcie towarzyszącym festiwalowi zaprezentowana zostanie m.in. premiera "Pani Dalloway" w reż. Magdaleny Miklasz, przedstawienie Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Po wszystkich przedstawieniach  zaplanowano na spotkania z twórcami na stronie: www.facebook.com/WarszawskieSpotkaniaTeatralne.

Sprzedaż biletów odbywa się wyłącznie poprzez stronę www.warszawskie.org, gdzie umieszczono również szczegóły dotyczące repertuaru festiwalu.

Organizatorem 40. WST jest Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy. Tradycyjnie festiwal jest organizowany dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy oraz dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Martyna Podolska

Data emisji: 2.12.2020 

Godzina emisji: 17.24

PAP/ag


Zobacz więcej na temat: TEATR Martyna Podolska

Czytaj także

"Balladyna w teatrze". Wystawa w Kordegardzie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 13:30
Od 20 sierpnia do 13 września 2020 w warszawskiej Kordegardzie prezentowana jest wystawa "Balladyna w teatrze", która została zorganizowana przez Instytut Teatralny, Narodowe Centrum Kultury i Muzeum Teatralne w związku ze zbliżającym się Narodowym Czytaniem dramatu Juliusza Słowackiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatralna jesień należy do "Burzy" Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 12:00
Obecnie mamy najbardziej burzowe miesiące na teatralnych scenach w Polsce. Dotyczy to nie tylko ponownego zamknięcia teatrów, ale również początku sezonu aż czterech premierowych inscenizacji szekspirowskiej "Burzy". 
rozwiń zwiń