Pieką chleb, lepią pierogi... Działalność Muzeum Wsi Mogileńskiej w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 17:55
Z powodu pandemii koronawirusa Muzeumwsi Mogileńskiej w Chabsku zamiast prowadzenia działalności muzealnej pieką chleb, lepią pierogi i robią pierniki. Produkty lokalne sprzedawane w nowo powstałym sklepiku cieszą się dużym zainteresowaniem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

 - Muzeum niestesty nie czeka na zwiedzających, ale czeka na klientów - mówi Leszek Bukowski z Muzeum Ziemii Mogileńskiej w Chabsku. - Mamy całkiem bogatą ofertę i ze względu na to, że nie można nas odwiedzać postanowiliśmy zaproponować ofertę sklepiku, gdzie oferujemy produkty lokalnych twórców spożywczych - dodaje. 

Posłuchaj
02:17 _PR1_AAC 2020_12_07-16-17-52.mp3 Pieką chleb, lepią pierogi... Działalność Muzeum Wsi Mogileńskiej w czasie pandemii (Ekspres Jedynki)

 

Wśród lokalnych produktów można nabyć m.in. miody czy musztardy wykonane w sposób tradycyjny. Nie zabraknie wszelkiego rodzaju słodyczy i przypraw. - Oprócz tego nasza kuchnia oferuje własne wybory. Dwa razy w tygodniu pieczemy chleb bez konserwantów, ulepszaczy i barwników. Bardzo dużo mamy chętnych, dodatkowo nasze kucharki robią już pierogi na święta, pieczemy pierniczki - dodaje Leszek Bukowski. Wspomaganie kultury 

Muzem powstało w 2002 roku, a jego otwarcie nastąpiło rok później. Na co dzień instytucja proponuje zwiedzającym stałe ekspozycje obejmujące swym zakresem szeroko rozumianą Ziemię Mogileńską. Ekspozycja "Pradzieje Ziemi Mogileńskiej" przedstawia w małym fragmencie dorobek materialny społeczeństw i kultur zamieszkujących tereny Ziemi Mogileńskiej. Zobaczyć można narzędzia, przedmioty codziennego użytku oraz te używane podczas obrzędów religijnych przez ludzi od czasów młodszej epoki kamienia (Neolit), poprzez epokę brązu i żelaza, aż po czasy średniowiecza i nowożytność. Prezentowane na wystawie zabytki pochodzą z szeroko pojętej Ziemi Mogileńskiej i częściowo z obszaru Wielkopolski. Wystawa "Dzieje Ziemi Mogileńskiej" przedstawia w sposób możliwie wszechstronny i wielowątkowy zapis historii Ziemi Mogileńskiej. Ziemia Mogileńska to region ciekawy ze względu na zróżnicowanie etnograficzne, gdyż w jej granicach znajdują się Kujawy, Pałuki i Wielkopolska.

Jak mówi Leszek Bukowski sklepik ma na celu wsparcie muzeum, w czasie pandemii koronawirusa, kiedy nie może normalnie funkcjonować. - Wszystko co tutaj sprzedajemy wpływa na konto muzeum i wspomaga nas w tych ciężkich czasach - podkreśla. 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Tomasz Gronet 

Data emisji: 7.12.2020 r

Godzina emisji: 16.18

ans 

Czytaj także

W świecie zwierzęcych żywiołów mistrza ilustracji, Józefa Wilkonia

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 10:05
W audycji "Kulturalna Jedynka" powiedzieliśmy o wystawie "Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli. W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia" w Muzeum Miejskim w Tychach. - Prezentujemy wystawę ilustracji i rzeźb, a właściwie wystawę ilustracji przestrzennych Józefa Wilkonia. Klasyka fenomenalnego artysty, nestora, o którego prace zabiegaliśmy od kilku lat - mówi Aleksandra Matuszczyk, dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedyne takie miejsce" prosto z Zajezdni Sztuki w Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 13:40
Radiowa Jedynka odwiedziła jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Polsce, czyli Zajezdnię Sztuki w Szczecinie. Małe i duże Fiaty, Warszawy, Junaki a nawet Smyk, Wszędołaz oraz pojazd Pana Samochodzika. Wszystko na chodzie można odpalić i ruszyć. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawska wystawa obrazów Michaela Leopolda Willmanna

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 17:11
W warszawskim Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego można odbyć wirtualny spacer po wystawie „Willmann encore. Męczeństwa apostołów”. To prezentacja prawie dwudziestu monumentalnych obrazów Michaela Leopolda Willmanna, niemieckiego malarza, rysownika oraz grafika epoki baroku, zwanego „śląskim Rembrandtem”.
rozwiń zwiń