W Krakowie powstanie pomnik Lorda Vadera? "To przyciągnie turystów"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 11:40
Czy w centrum Nowej Huty, gdzie jeszcze w przeszłości stał pomnik Lenina, pojawi się monument Lorda Vadera? Jeden z krakowskich radnych złożył w tej sprawie poprawkę do przyszłorocznego budżetu miasta. - To sposób na przyciągnięcie części turystów ze starej części Krakowa do Nowej Huty - tłumaczy Łukasz Wantuch.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: AKKHARAT JARUSILAWONG/shutterstock

Posłuchaj
02:59 PR1_MPLS 2020_12_07-16-23-14.mp3 Pomnik Lorda Vadera powstanie w Nowej Hucie? (Ekspres Jedynki)

Radny Łukasz Wantuch chce, żeby pomnik jednego z głównych bohaterów "Gwiezdnych wojen" został wybudowany w Alei Róż na Nowej Hucie. W poniedziałek złożył wniosek do budżetu Krakowa, który zakłada stworzenie za 10 tys. zł programu przygotowawczego pod budowę monumentu. Zdaniem radnego pomnik Lorda Vadera byłby dobrą promocją Krakowa i wabikiem na turystów.

Louis de Funes FREE 1200.jpg
Louis de Funes bawi kolejne pokolenia widzów

- Prędzej czy później epidemia skończy się i turyści wrócą do Krakowa. Jeszcze przed epidemią było ich 13 mln rocznie. Chodzi o to, żeby częściowo przekierować strumień pieniędzy ze starego Krakowa do Nowej Huty. Napisał do mnie przedstawiciel jednego z największych tour operatorów na świecie, który sprzedaje rocznie 25 mln wycieczek, że jest zachwycony tym pomysłem - wyjaśnia Łukasz Wantuch.

Może tylko na chwilę

Obecnie trwają prace nad rewitalizacją Placu Centralnego, gdzie zgodnie z pomysłem radnego miałby powstać pomnik Lorda Vadera. Rewitalizacja tego jednak nie zakłada. Z kolei przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta ewentualną budowę pomnika bohatera "Gwiezdnych wojen" uważa za nietrafiony pomysł. - Coś, co ma wywołać tylko i wyłącznie wielką burzę w szklance wody i nic nie będzie wnosiło - komentuje Stanisław Moryc.

Przedstawiciel magistratu pomysł radnego ocenia jako niemożliwy do realizacji na stałe. - Krótkotrwała instalacja po uregulowaniu wszystkich praw autorskich do posługiwania się postacią, która jest zastrzeżona, może byłaby ciekawym pomysłem dla takiego potraktowania tej przestrzeni przez chwilę i zinterpretowania jej w inny sposób - mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Lepiej w miasteczku lub sołectwie

- Nie jestem przekonany, czy centrum Nowej Huty to właściwe miejsce. To jest bardziej pomysł może dla jakiegoś małego miasteczka czy małej wioski albo sołectwa. Rzeczywiście wtedy być może danym sołectwem byłyby zainteresowane telewizje z całego świata - twierdzi Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Mateusz Drozda

Autorka materiału: Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Data emisji: 7.12.2020 

Godzina emisji: 16.23

DS

Czytaj także

Nowa Huta - wzorcowe socjalistyczne miasto

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 20:08
W związku z projektem powstania wystawy stałej Muzeum Nowej Huty przypominam historię tego miejsca, które miało być domem dla zatrudnionych przy budowie Huty im. Lenina. Budowę miasta rozpoczęto w 1949 roku nadając jej znaczenie polityczne i propagandowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeszcze niedawno mieszkał na ulicy. Jak przestał być bezdomnym?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 15:00
Pan Tadeusz jeszcze do niedawna była osobą bezdomną. Z pasji i miłości do swojej dzielnicy zaczął oprowadzać wycieczki po Nowej Hucie, która znajduje się w północno-wschodniej części Krakowa. Dzięki komu wyszedł z bezdomności?
rozwiń zwiń