Inauguracja portalu "Encyklopedia Solidarności": biogramy, publikacje, ciekawostki

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 09:25
Portal encyklopedia-solidarności.pl jest częścią projektu dokumentacyjnego "Encyklopedia Solidarności" realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Jego celem jest przedstawianie historii ruchów opozycyjnych w PRL w latach 1976-1990. Portal stanowi ważne uzupełnienie tomów "Encyklopedii Solidarności".
Redaktor naczelny portalu Encyklopedia Solidarności dr Tadeusz Ruzikowski podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano portal
Redaktor naczelny portalu "Encyklopedia Solidarności" dr Tadeusz Ruzikowski podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano portalFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Posłuchaj
04:00 [ PR1]PR1 (mp3) 10 grudzień 2020 15_23_27.mp3 Inauguracja portalu IPN "Encyklopedia Solidarności" (Ekspres Jedynki)

 

Prof. Marek Wierzbicki, dyrektor Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), przypomniał, że projekt dokumentacyjny "Encyklopedia Solidarnościma dwa zasadnicze cele: naukowy, polegający na wzbogacaniu polskiej historiografii o nowe ustalenia dotyczące działań ludzi Solidarności i samego ruchu solidarnościowego, oraz cel społeczny, który ma utrwalić w pamięci zbiorowej liderów, działaczy solidarności, którzy wyróżnili się swoim zaangażowaniem na rzecz wolności i niepodległości Polski.

historia przeszłość dokumenty zdjęcia 1200 free
Przystanek historia w Programie 1

Jak wyjaśnił dr Tadeusz Ruzikowski, redaktor naczelny "Encyklopedii Solidarności", w związku z obchodami rocznicy powstania "Solidarności" w tym roku Instytut Pamięci Narodowej prowadził prace modernizujące oraz porządkujące spowodowane koniecznością dostosowania stanu własnościowego zgromadzonych materiałów do bieżących regulacji formalno-prawnych. W miarę rozwiązywania tych kwestii zawartość strony będzie poszerzana. Biogramy i hasła będą sukcesywnie uzupełniane i aktualizowane o nowe informacje.

Czytaj także:


Biogramy, które znajdziemy na stronie, uwzględniają osoby z najróżniejszych organizacji, środowisk czy grup, w tym w największym stopniu działaczy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Hasła rzeczowe obejmują szeroki wachlarz problemowy związany z opozycją w PRL 1976-1990, która charakteryzowała się niezwykłą różnorodnością struktur i form aktywności - od pism i wydawnictw wydawanych poza cenzurą, poprzez regiony NSZZ "Solidarność", struktury zakładowe i ponadzakładowe, branżowe, środowiska i organizacje opozycyjne.

Na portalu encyklopedia-solidarności.pl zamieszczono także m.in. bibliografię wszystkich publikacji wydanych przez IPN, które dotyczyły historii NSZZ "Solidarność" oraz ruchów opozycyjnych z lat 1976-1990. Niektóre z tych publikacji dostępne są w całości na stronie. Część strony stanowi też dział "Zasoby", zawierający ciekawe artefakty związane z aktywnością opozycji w PRL. Dzięki niemu można zapoznać się z szeregiem przejawów działań opozycyjnych, począwszy od publikacji niezależnych, poprzez znaczki poczt podziemnych, koperty, aż po plakaty, ulotki, kalendarze.


Encyklopedia Solidarności - inauguracja portalu IPN. Profil: IPNtvPL


Ogólnie w ramach "Encyklopedii Solidarności" zebrano dotąd w różnym stopniu opracowanych ok. 5 tys. biogramów i 2 tys. haseł. W dotychczasowych tomach "Encyklopedii Solidarności" ukazało się łącznie 4081 biogramów i haseł. 


***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Karolina Rożej

Autorka materiału: Witold Banach

Data emisji: 11.12.2020 

Godzina emisji: 15.35

Jedynka/IPN/kk

Czytaj także

Katowice stały się Stalinogrodem. "Szok, zaskoczenie, zdziwienie wśród mieszkańców"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 21:15
"Tu stacja Stalinogród, byłe Katowice" - ten zaskakujący komunikat wydostał się z megafonów miejscowego dworca wieczorem 8 marca 1953 roku. Katowice były Stalinogrodem do październikowej odwilży roku 1956. Dlaczego to miasto spotkała zmiana nazwy? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN odnalazł ponad 100 nieznanych dokumentów SB z ostatnich dekad PRL

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 08:20
Prokuratorzy Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu odzyskali ponad 100 dokumentów SB z lat 1970-90, opatrzonych m.in. klauzulami "ściśle tajne" i "tajne specjalnego znaczenia". Wśród nich - dokumenty dot. agentury PRL poza granicami Polski i działań SB podczas stanu wojennego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznana fotografia "Inki". IPN odnalazł zdjęcie Danuty Siedzikówny tuż przed aresztowaniem

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 14:21
Nieznaną fotografię Danuty Siedzikówny "Inki" oraz historię jej odnalezienia opublikował w najnowszym "Biuletynie IPN" historyk Piotr Niwiński. Zdjęcie z lipca 1946 r. przedstawia sanitariuszkę 5. Wileńskiej Brygady AK w tej samej sukience, w której została aresztowana.
rozwiń zwiń