W Polsce ubywa świerków. Jakie drzewa wybieramy na choinki?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 15:45
W wielu domach, w związku z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia, już pojawiły się choinki. Leśnicy twierdzą jednak, że nie ma takiego drzewa jak choinka. Są za to jodły, sosny i świerki. Tych ostatnich w naszych lasach jest coraz mniej. Z jakiego powodu z roku na rok ich ubywa?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: sockagphoto/shutterstock

shutterstock wigilia boże narodzenie zaślepka 1200 550.jpg
Cyfrowe Radio Gwiazdka. Na Święta od Polskiego Radia
Posłuchaj
04:13 PR1_MPLS 2020_12_14-16-23-07.mp3 Czy drzewa iglaste są choinkami? (Ekspres Jedynki)

- Jako leśnicy przez cały rok mówimy wszystkim, że drzewo iglaste to nie jest choinka, tylko świerk czy jodła - wyjaśnia Barbara Rymaszewska z Nadleśnictwa Świeradów. - Ale w grudniu zgadzamy się z państwem, drzewo iglaste to jest choinka - dodaje z uśmiechem.

Ideał ideałowi nierówny

Jak okazuje się, choinki pierwszej klasy są idealnie równe i symetryczne. Czy także leśnicy stosują tego typu kryteria oceny?

- W lesie nie jest najbardziej pożądane, żeby miały swoje gałęzie i korony do samego dołu (…). My najbardziej cieszymy się, gdy korony są gdzieś wysoko umiejscowione, ponieważ w dużym zagęszczeniu, właśnie tam dociera najwięcej słońca i mogą tam fotosyntezować. To jest najlepsze dla takich drzew leśnych - twierdzi Barbara Rymaszewska.

>>Cyfrowe Radio Gwiazdka. KLIKNIJ, żeby posłuchać<<

Świerków coraz mniej

Z polskich lasów zaczyna jednak ubywać świerków. Jest to spowodowane tym, że temperatury w naszym kraju są coraz wyższe, natomiast świerki po prostu nie lubią ciepła.

- Ciepło i susza nie sprzyjają świerkom, przez co są one coraz słabsze i mają coraz rzadsze igliwie. Drzewa wymieniają mniej więcej raz na siedem lat igłę, więc jeśli one tracą ją, to korony naszych drzew przerzedzają się. Tam, gdzie są świerki, sadzimy pod spodem inne gatunki, w tym jodły, buki i dęby, czyli przygotowujemy się do tego, że za jakiś czas tego świerka nie będzie… Będzie naprawdę rzadkością i rarytasem - uważa Barbara Rymaszewska.

Czytaj także:

  ***

  Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

  Prowadził: Mateusz Drozda

  Autor materiału: Piotr Słowiński

  Data emisji: 14.12.2020 

  Godzina emisji: 16.23

  DS

  Czytaj także

  Jelenie na rykowisku. "To jest nasz wielki skarb narodowy"

  Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 11:50
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Inauguracja portalu "Encyklopedia Solidarności": biogramy, publikacje, ciekawostki

  Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 09:25
  Portal encyklopedia-solidarności.pl jest częścią projektu dokumentacyjnego "Encyklopedia Solidarności" realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Jego celem jest przedstawianie historii ruchów opozycyjnych w PRL w latach 1976-1990. Portal stanowi ważne uzupełnienie tomów "Encyklopedii Solidarności".
  rozwiń zwiń