Mity o COVID-19. Dlaczego czosnek nie leczy koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 16:20
W ostatnim czasie w internecie pojawiło się wiele mitów na temat COVID-19. Według niektórych z nich najlepszym lekarstwem na koronawirusa są… pikantna papryka, czosnek, alkohol i antybiotyki. - Wiele osób opiera swoje decyzje dotyczące zdrowia, wychowania i stylu życia nie o dowody naukowe, tylko o dowody anegdotyczne - uważa psycholog Dorota Minta.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dipak Shelare/Shutterstock

szczepienie szczepionka free shutt 1200 .jpg
Szczepionka na koronawirusa a zaburzenia krzepnięcia krwi
Posłuchaj
03:41 PR1_MPLS 2020_12_16-15-36-43.mp3 Mity dotyczące koronawirusa są groźne (Ekspres Jedynki)

Dr Michał Sutkowski, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych potwierdza, że do medyków czasami zgłaszają się osoby, które uwierzyły w - rozpowszechniane w internecie lub pocztą pantoflową - nieprawdziwe sposoby na uniknięcie zakażenia koronawirusem bądź wyleczenie go. - Oczywiście różnego rodzaju dziwne rzeczy, które są gdzieś w sieci, nie uchronią nas przed zakażeniem. Co gorsza, używanie tych rzeczy bez głowy i w nadmiarze powoduje, że będziemy mieli zupełnie inne problemy - przyznaje.

Czosnek i antybiotyki nie chronią

Mimo że właściwości prozdrowotne czosnku znane są od lat, nie ma żadnych dowodów na to, że czosnek może nam pomóc w przypadku koronawirusa.

- Niestety ta choroba jest na tyle agresywna, że takie delikatne działania czosnku na pewno nie pomogą. Niemniej warto mieć codzienną, urozmaiconą dietę i można ją również wzbogacić o czosnek. Natomiast na pewno nie można wyleczyć się czosnkiem, jeżeli ktoś już jest chory - twierdzi prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

COVID-19 nie zapobiegną, ani też nie wyleczą go antybiotyki. Prof. Krzysztof Pyrć tłumaczy, że koronawirus jest chorobą wirusową, natomiast antybiotyki są lekami przeciwbakteryjnymi. Dodaje także, ze względu na nasze zdrowie, nie powinniśmy samodzielnie podejmować decyzji o stosowaniu antybiotyków.

Szkodliwe mity

- Mity powstają, bo wiele osób opiera swoje decyzje dotyczące zdrowia, wychowania, stylu życia nie o dowody naukowe, tylko o dowody anegdotyczne. Często naszymi autorytetami stają się po prostu osoby popularne, a nie eksperci - uważa Dorota Minta.

Zdaniem lekarzy mity potrafią przynieść jednak więcej szkody niż pożytku. - Jestem dalece oburzony, że świat nie wynalazł jeszcze metody kontroli i niestety cenzurowania takich rzeczy w czasie pandemii. One zagrażają zdrowiu i życiu innych oraz stanowią zagrożenie zdrowia publicznego - komentuje dr Michał Sutkowski.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Grzegorz Frątczak

Autorka materiału: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 16.12.2020 

Godzina emisji: 15.36

DS

Czytaj także

Szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób starszych i niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 13:29
Słuchacze interesują się, w jaki sposób przeciwko COVID-19 będą szczepione osoby starsze lub niepełnosprawne i samotne, które nie mają możliwości opuszczenia mieszkania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta w dobie pandemii koronawirusa. Ile osób przy jednym stole?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 13:33
Tegoroczne święta Bożego Narodzenia, w związku z pandemią koronawirusa, będą inne i z pewnością mniej rodzinne. Jaki - zgodnie z rządowym rozporządzeniem - jest limit osób, które mogą usiąść wspólnie przy świątecznym stole? Czy duża rodzina może kogoś zaprosić?
rozwiń zwiń