Weekend w teatrze. Gdzie warto się wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 14:26
Przed nami ostatni weekend przed świętami Bożego Narodzenia. Z pewnością dla wielu osób będzie on pracowity, ale warto też znaleźć chwilę czasu dla siebie i wybrać się do teatru. Do wyboru mamy m.in. "Don Juana", "Ławę przysięgłych" i "Szewców".
Teatr Polski w Poznaniu
Teatr Polski w PoznaniuFoto: Shutterstock/ lindasky76

Posłuchaj
03:28 PR1_MPLS 2020_12_17-17-22-51.mp3 Premiery w teatrach. Co, gdzie i kiedy grają? (Ekspres Jedynki)

Teatr Polski w Poznaniu już w ten piątek o godz. 19.00 pokaże swoją adaptację komedii Moliera z 1665 roku, w której francuski komediopisarz nawiązał do legendarnej postaci uwodziciela i egoisty - Don Juana.

Wilczyński Mariusz 1200x660.jpg
"Złote Lwy" dla pełnometrażowej animacji. Za nami 45. FPFF w Gdyni

- Teksty Moliera czy twórczość takich autorów jak Molier, Szekspir albo Czechow jest bardzo pojemna. W przypadku "Don Juana" możemy mówić na pewno o jakiejś kontestacji systemu poprzez głównego bohatera i o tym, że jest patologicznym kłamcą, okrutnym kochankiem, który za nic ma wszelkie zasady moralne. Koniec końców doszliśmy do czegoś bardzo kontrowersyjnego - mówi reżyser Wiktor Bagiński.

Twórcy spektaklu odpowiedzieli na pytanie, kim dzisiaj byłby Don Juan. Okazało się, że byłby antynatalistą, czyli człowiekiem żałującym faktu swojego urodzenia.

Sądzą ławnicy, nie sędzia

Z kolei w sobotę w Teatrze Ateneum w Warszawie o godz. 19.00 czeka nas premiera spektaklu "Ława przysięgłych" na podstawie tekstu czeskiego dramatopisarza Ivana Klimy. Sprawa na pozór jest prosta, ponieważ tytułowa ława przysięgłych ma orzec, czy pewien obywatel popełnił przestępstwo. Dochodzenie do wyroku okazuje się jednak niełatwe.

- Zgodnie z tekstem pierwszy raz zrobiono taki eksperyment, że to ławnicy będą decydować o winie oskarżonego, bo jak mówi moja postać, dawniej o sprawiedliwości decydował jeden człowiek, tj. sędzia. Ale co się działo, jeżeli sędzia nie był zupełnie bezstronny? W przypadku sztuki jest to eksperyment przerzucenia orzekania o sprawiedliwości na zwykłych ludzi, co oczywiście stwarza mnóstwo dziwnych problemów - opowiada Maria Ciunelis, grająca rolę przewodniczącej.

"Ława przysięgłych" to pełna absurdu czarna komedia, w której pojawia się też czasami czeski humor. - Jeżeli będziemy się śmiać to raczej z takiej naszej słabości i małości człowieka - przyznaje reżyser Jakub Krofta.

Podwójne wydarzenie w Słupsku

Warto również wybrać się w niedzielę do Słupska do Nowego Teatru na sztukę "Szewcy" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Pawła Świątka. Tego dnia teatr otworzy także nową siedzibę. Wydarzenia rozpoczną się już o godz. 19.00, a dostęp do nich będzie bezpłatny.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Martyna Podolska

Data emisji: 17.12.2020

Godzina emisji: 17.22

DS

Zobacz więcej na temat: Martyna Podolska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znawczyni kobiecych dusz? Rozmowa z Anetą Todorczuk

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 11:11
W Teatrze WARSawy można oglądać monodram "Kobieta, która wpadała na drzwi" w reżyserii Adama Sajnuka. To opowieść o czterdziestoletniej kobiecie, matce czwórki dzieci i o jej zmaganiach z codziennością w Dublinie. Monolog uzupełniają poetyckie teksty piosenek Sinead O'Connor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie książka zdobi człowieka" w Teatrze Kwadrat. Andrzej Nejman: komedia trącąca farsą

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 10:30
W sobotę miała miejsce premiera nowej sztuki w repertuarze Teatru Kwadrat "Nie książka zdobi człowieka". W obsadzie tej klasycznej komedii pomyłek obok Andrzeja Nejmana zobaczyć można także Pawła Małaszyńskiego, Olgę Kalicką, Elżbietę Romanowską i Lucynę Malec.
rozwiń zwiń