Półkolonie podczas ferii zimowych. Zorganizuje je tylko część szkół

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 17:06
Z powodu koronawirusa zbliżające się ferie zimowe będą całkiem inne niż te w poprzednich latach. Jedynie uczniowie klas I-IV szkół podstawowych będą mogli wypoczywać na półkoloniach i to tylko w niektórych szkołach. - W porównaniu do ubiegłego roku liczba zgłoszonych wypoczynków jest przynajmniej czterokrotnie mniejsza - mówi Katarzyna Kwiatanowska-Rodkiewicz z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: David Tadevosian/shutterstock

zima dziecko śnieg shutterstock_522464659 1200.jpg
"Zima z Radiem" - ferie z Programem 1 Polskiego Radia
Posłuchaj
03:23 Jedynka/Ekspres Jedynki - 30.12.2020 polkolonie Dzieci w jakim wieku będą mogły uczestniczyć w półkoloniach? (Ekspres Jedynki)

W tym roku szkolnym ferie zimowe odbędą się od 4 do 17 stycznia 2021 roku. Zgodnie z przepisami, podczas ferii można będzie organizować tylko półkolonie dla dzieci z klas I-IV szkół podstawowych oraz obozy szkoleniowe dla uczniów ze szkół mistrzostwa sportowego, a także oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych. Zajęcia będą mogły być prowadzone tylko w ścisłym reżimie sanitarnym, w świetlicach szkolnych oraz innych przystosowanych do tego celu pomieszczeniach, w grupach liczących maksymalnie do 12 uczniów.

Niektórzy rezygnują

W związku z wprowadzeniem nowych zasad bezpieczeństwa podczas ferii zimowych, część samorządów postanowiła zrezygnować z organizacji wypoczynku dla uczniów. Zaobserwowano to m.in. na Podkarpaciu.

- W bazie wypoczynku mamy zatwierdzone 84 półkolonie w szkołach i placówkach. Weźmie w nich udział ponad 2400 dzieci. W porównaniu do ubiegłego roku, liczba zgłoszonych wypoczynków jest przynajmniej czterokrotnie mniejsza - potwierdza Katarzyna Kwiatanowska-Rodkiewicz z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

W poprzednich latach jedną najbogatszych ofert dla uczniów przygotowywał Rzeszowski Dom Kultury. Jak tłumaczy Daniel Czarnota z Działu Promocji RDK, rzeszowska instytucja miała już praktycznie komplet miejsc na najbliższe ferie, ale w związku z wprowadzanymi obostrzeniami zdecydowała się na odwołanie półkolonii. Nie zdecydowano się także na przeniesienie ich do szkół.

- Przeniesienie wypoczynku na teren szkoły wiązałoby się ponownie z wdrażaniem pewnych procedur. Przede wszystkim zależy nam na bezpieczeństwie dzieci. W momencie, kiedy dowiedzieliśmy się, że nie będziemy w stanie zrealizować wypoczynki właśnie ze względu na odgórne obostrzenia, był to impuls, że mimo wszystko nie podjęliśmy próby przygotowania wypoczynku w innej lokalizacji - wyjaśnia Daniel Czarnota.

Inni organizują

Tradycyjne półkolonie odbędą się za to w Łańcucie w tamtejszej Szkole Podstawowej nr 3. - Półkolonia zawsze cieszy się ogromnym powodzeniem i popularnością. Organizujemy ją w drugim tygodniu ferii zimowych przez 5 dni. Dzieci już dzisiaj cieszą się bardzo na spotkanie w swoich w grupach rówieśniczych - mówi dyrektor szkoły Barbara Kiełb.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Daniel Wydrych 

Materiał: Iwona Piętak

Data emisji: 30.12.2020

Godzina emisji: 15.18

DS


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mity o COVID-19. Dlaczego czosnek nie leczy koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 16:20
W ostatnim czasie w internecie pojawiło się wiele mitów na temat COVID-19. Według niektórych z nich najlepszym lekarstwem na koronawirusa są… pikantna papryka, czosnek, alkohol i antybiotyki. - Wiele osób opiera swoje decyzje dotyczące zdrowia, wychowania i stylu życia nie o dowody naukowe, tylko o dowody anegdotyczne - uważa psycholog Dorota Minta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz internet lub telefon na abonament? Sprawdź nowe przepisy

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 16:54
Od tego poniedziałku klienci firm telekomunikacyjnych mają prawo do rozwiązywania umów poprzez wysłanie e-maila, natomiast operatorzy zostali zobowiązani do informowania klientów o automatycznym przedłużeniu umowy na czas nieokreślony. Takie zapisy wprowadza obowiązująca od dziś nowelizacja prawa telekomunikacyjnego.
rozwiń zwiń