Ojcowie więcej czasu spędzają z dziećmi. Poprawa relacji rodzinnych w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 18:20
Z raportu Tato.net "Ojcowie w czasie pandemii", zaprezentowanego w środę podczas konferencji w resorcie rodziny i polityki społecznej, wynika m.in., że w pandemicznych miesiącach 60 proc. ojców w Polsce zaczęło spędzać więcej czasu z dziećmi, a niemal połowa z nich deklaruje, że czas ten przełożył się na poprawę relacji rodzinnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/George Rudy

Ważna rola mężczyzny 

Podczas prezentacji raportu pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha zwróciła uwagę, że "w badaniach demograficznych i przestrzeni publicznej zwraca się uwagę na rolę matki, tymczasem dla rozwoju demograficznego mężczyzna pełni równie ważne zadanie". 

Jak wskazała wiceminister, że to zadanie realizuje się w dwóch aspektach – odpowiedniego partnerstwa dla matki, by była gotowa wejść w związek, urodzić w nim dzieci, oraz w wychowaniu dzieci. - Rola ojca jest czymś bardzo ważnym od samego początku, kiedy mężczyzna tworzy związek z kobietą. Bez tego nic dalej się nie dzieje - dodała. 

Z kolei minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zwróciła uwagę, że podczas pandemii rodziny przebywające razem w domach okazały się centrum swojego życia społecznego. - Potrafiliśmy nie tylko połączyć opiekę nad dziećmi z ich edukacją, ale też często i z pracą zawodową. Godzenie tych wszystkich aktywności wymagało ogromnego wysiłku i umiejętności organizacyjnych - mówiła.

Posłuchaj
02:23 Jedynka/EJ 30.12.2020 ojcowie.mp3 Ojcowie więcej czasu spędzają z dziećmi (Ekpres Jedynki)

 

Inspiracja do bycia dobrym ojcem 

Socjolog Jan Urbański, ekspert Tato.net informował, że blisko połowa ankietowanych wskazuje własnego ojca jako inspirację, a 35 proc. ojców mówi, że inspiracją są matki ich dzieci. - Kolejne grupy mówią o literaturze, portalach, grupach wsparcia - wymienia socjolog. - To są takie źródła ojcowskiej energii. Ojcostwo jest warte tego, żeby się w nie angażować i żey było naszym zapasem energii na trudny czas - dodał. 

"Ojcowie w czasie pandemii"

Komentując raport, twórca Inicjatywy Tato.Net dr Dariusz Cupiał ocenił, że pokazuje on "pozytywny ładunek" i dostarcza wiele informacji zawierających zarówno wyzwania, jak i niespodzianki. - Niespodzianki to odkrycia, że te trudne stresujące czasy wyzwalają w mężczyznach pokłady umiejętności radzenia sobie ze stresem i sięgania po pomoc, gdy zachodzi taka potrzeba – tłumaczył.

Projekt został dofinansowany ze środków Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Demograficznej i jest realizowany w ramach programu "Po pierwsze rodzina!, dofinansowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Pełna treść raportu wraz z artykułami eksperckimi i rekomendacjami dla instytucji i organizacji są na stronie www.tato.net/konferencja
Inicjatywa Tato.Net to realizowany przez Fundację Cyryla i Metodego największy w Polsce program wzmacniania rodzin poprzez wspomaganie ojców. Od 2004 r. z programów Tato.Net skorzystały tysiące mężczyzn, pogłębiając swoje kompetencje, zrzeszając się w ojcowskich klubach oraz biorąc udział w warsztatach i szkoleniach.
Badanie "Ojcowie w czasie pandemii" przeprowadził na początku grudnia 2020 r. IMAS International. Objęło reprezentatywną grupę 1000 mężczyzn w wieku od 18 do 65. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 30.12.2020 r. 

Godzina emisji: 15.46

IAR/ans 

Czytaj także

Rola i udział mężczyzn w narodzinach dzieci

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 18:00
– Był to jeden z najbardziej romantycznych momentów i duchowych przeżyć w moim życiu – powiedział Adam Abd El Al z Muzułmańskiego Związku Religijnego w Warszawie. W ten sposób wspominał obecność przy narodzinach swojego dziecka. W audycji "Ideologika" jednym z poruszonych tematów była rola i uczestnictwo mężczyzny w chwili narodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy dzieci są najważniejszymi członkami rodziny?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 08:10
– Bez wątpienia dzieci są ważne, jednak nadmierne centralizowanie któregokolwiek z członków rodziny prowadzi nie tylko do nieuchronnych konfliktów, ale również do wielu innych problemów – zauważyła Ewa Krogulska z portalu Dziecisawazne.pl.
rozwiń zwiń