Choroby serca i płuc nie stanowią przeciwwskazań do szczepienia przeciwko COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 19:37
Słuchacze Programu 1 Polskiego Radia zastanawiają się, czy osoby starsze, cierpiące na choroby takie, jak astma, cukrzyca, mające wady serca, POChP, niedoczynność tarczycy, dnę moczanową, choroby reumatyczne będą mogły się zaszczepić przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 wywołującemu chorobę COVID-19.
Eksperci zwracają uwagę, że seniorzy są bardziej narażeni na ponowne zakażenia COVID-19
Eksperci zwracają uwagę, że seniorzy są bardziej narażeni na ponowne zakażenia COVID-19Foto: Yuganov Konstantin/shutterstock

shutterstock_covid szczepienia 1200.jpg
Czy choroby tarczycy mogą dyskwalifikować osobę do szczepienia przeciw COVID-19?

Specjalistka chorób zakaźnych prof. Anna Boroń-Kaczmarska podkreśliła w Programie 1 Polskiego Radia, że takie osoby będą mogły się zaszczepić.


Posłuchaj
01:57 jedynka-ekspres jedynki-8-01-202-poradnik koronawirus.mp3 Czy choroby serca i płuc są przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko COVID-19? (Ekspres Jedynki)

 

- Ponieważ wśród różnych wykluczeń personalnych nie znajdują się osoby przewlekle chore np. na astmę, więc takie osoby będą mogły się szczepić - wyjaśniła. Generalnie są cztery przeciwwskazania do szczepienia. Są to reakcje uczuleniowe na substancje zawarte w szczepionce, każda ostra infekcja, zazwyczaj wirusowa, bo mamy sezon przeziębień, ciąża i wiek. - Do 16 roku życia nie szczepi się dzieci i młodzieży - zastrzega lekarz.

"Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66

Specjalista chorób zakaźnych, profesor Miłosz Parczewski podkreśla, że choroby serca i płuc nie stanowią przeciwwskazań do szczepienia. - Wręcz odwrotnie, zalecamy szczepienie, tak jak rokrocznie na grypę - mówi lekarz. Wyjaśnia, że ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u osób, które mają choroby płuc i choroby serca, jest kilkukrotnie wyższe. - Więc zalecamy szczepienie, ono w tej grupie jest bezpieczne, było badane na osobach mających choroby współistniejące i nie ma żadnego niebezpieczeństwa - zapewnia lekarz. Wskazuje, że skuteczność szczepionki w tej grupie osób wynosi ok. 94 proc.

.

PAP/Maciej Zieliński/Adam Ziemienowicz

 ***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Data emisji: 7.01.2020

Godzina emisji: 15.49

ag


Czytaj także

Nowy etap szczepień coraz bliżej. Andrusiewicz: zaczniemy od seniorów

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 13:17
- Etap pierwszy szczepień przeciw COVID-19 zdecydowanie będziemy chcieli rozpocząć od seniorów, bo najważniejsze jest dla nas wyszczepienie osób najbardziej zagrożonych powikłaniami - powiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WHO: brak dowodów na odporność nowych szczepów koronawirusa na szczepionki

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 16:21
Nie ma jak dotąd żadnych dowodów wskazujących na to, że brytyjska i południowoafrykańska mutacja koronawirusa jest odporna na dostępne szczepionki  - stwierdził w czwartek dr Siddartha Datta z europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
rozwiń zwiń