Czy osoba z nowotworem może zaszczepić się przeciwko COVID-19?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 17:50
- Osoby, które nie są w trakcie chemioterapii czy radioterapii, mogą zgłaszać się na szczepienia bez żadnych ograniczeń - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych. A czy przeciwko koronawirusowi mogą szczepić się osoby, które przechodzą nowotwory ciężej?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: ABO PHOTOGRAPHY/shutterstock

shutterstock_poród rodzinny 1200.jpg
Koronawirus w Polsce: powoli wracają porody rodzinne
Posłuchaj
03:38 Jedynka/Ekspres Jedynki - 8.01.2021 koronawirus Nowotwór, a szczepienie przeciwko koronawirusowi? (Ekspres Jedynki)

- Jeżeli chodzi o sytuację nowotworu, generalnie zalecamy szczepienie w tej grupie, ale trzeba zwrócić uwagę, że nowotwór nie jest równy nowotworowi, ponieważ dane osoby są w różnym momencie po przebyciu choroby nowotworowej. Te osoby, które nie są objęte radioterapią czy chemioterapią bezpośrednio w momencie szczepienia, na pewno mogą się na nie zgłaszać bez żadnych ograniczeń - twierdzi prof. Miłosz Parczewski.

Mniejsza skuteczność szczepionki?

Prof. Miłosz Parczewski zauważa jednak, że w przypadku chemioterapii, szczepionka będzie mniej skuteczna, ale co podkreśla, będzie w dalszym ciągu bezpieczna. - Ryzyko u osoby z niedoborem odporności, że infekcja wirusowa stanie się cięższa, jest żadne. Trzeba tylko pamiętać, że skuteczność szczepionki może być niższa. Z kolei jeżeli ktoś miał nowotwór tylko w wywiadzie. bezpośrednie leczenie jest zakończone i jest w trakcie obserwacji, absolutnie może i powinien zaszczepić się, jak tylko szczepionka będzie dostępna - dodaje ekspert Jedynki.

Jakie prawdopodobieństwo?

Prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych potwierdza, że pacjent korzystający z leczenia immunosupresyjnego musi liczyć się z tym, że prawdopodobieństwo odpowiedzi organizmu na szczepienie może być mniejsze. - To nie oznacza, że w ogóle nie będzie odpowiedzi. Tylko to, że prawdopodobieństwo nie wyniesie 95 proc, a załóżmy, że 70-80 proc. Na tę chwilę nie wiemy jednak ile będzie wynosić i czy w ogóle będzie to osłabienie - mówi.

Zdaniem prof. Roberta Flisiaka, osoby mające problemy nowotworowe także powinny zaszczepić się się przeciwko koronawirusowi.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Mateusz Drozda

Data emisji: 8.01.2021 

Godzina emisji: 15.43

DS

Czytaj także

Czy choroby tarczycy mogą dyskwalifikować osobę do szczepienia przeciw COVID-19?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 15:48
- Szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna dla osób, które zmagają się z chorobami autoimmunologicznymi, czyli m.in. niedoczynnością tarczycy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Kto będzie decydował o tym, czy możemy się zaszczepić?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 11:14
W Polsce w niedzielę rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 preparatem konsorcjum firm Pfizer i BioNTech. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus. Jak nosić maseczkę zimą?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 11:38
Słuchacz Programu 1 Polskiego Radia martwi się, czy zimą, kiedy temperatura spadnie poniżej zera, maseczki - które dość szybko robią się wilgotne - nie będą zamarzać. 
rozwiń zwiń