Miliony Polaków wykluczone cyfrowo

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 17:39
Pandemia koronawirusa wymusiła przyspieszony proces cyfryzacji. Niespodziewanie okazało się, że możliwe jest załatwienie wielu spraw bez wychodzenia z domu, co jeszcze rok temu było nie do pomyślenia. Istnieje jednak duża grupa osób, które z tego powodu są wykluczone.
Audio
  • Prawie pięć milionów Polaków wykluczonych cyfrowo (Ekspres Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Pheelings media

senior.jpg
Czy epidemia sprzyja rozwojowi społeczeństwa cyfrowego?

Michał Herde z Federacji Konsumentów przytacza wyniki raportu opracowanego przez jego organizację, z którego wynika, że prawie pięć milionów Polaków nigdy nie posługiwało się komputerem, ani nie korzystało z internetu. Czyli 15 proc. naszych rodaków jest wykluczonych cyfrowo.


Posłuchaj
04:56 Jedynka-12-01-2021-ekspres-jedynki.mp3 Prawie pięć milionów Polaków wykluczonych cyfrowo (Ekspres Jedynki)

 

senior praca 1200.jpg
Na rynku pracy nadchodzi czas pokolenia 50+

Wykluczenie cyfrowe poważnym problemem

- To poważny problem, bo brak kontaktu z internetem oznacza tak naprawdę brak jakiegokolwiek kontaktu z informacją - wyjaśnia. Precyzuje, że chodzi o sytuacje, kiedy ktoś szuka konkretnych, aktualnych wiadomości na temat pandemii, usług, czy możliwości skorzystania z oferty sklepów internetowych.

Kłopot w posługiwaniu się internetem mają głównie seniorzy

Z raportu wynika, że im starszy jest obywatel, tym większy poziom wykluczenia cyfrowego. Aż 80 proc. grupy wykluczonych stanowią seniorzy. Wśród niepełnosprawnych odsetek ten wynosi 35 proc., a wśród bezrobotnych - 20 proc. - Wykluczenie cyfrowe dotyka tych najbardziej wrażliwych grup - podsumowuje gość Programu 1 Polskiego Radia.

Wprowadzenie opłat reprograficznych(*) to błąd

Michał Herde podkreśla, że głównym powodem wykluczenia jest deficyt wiedzy i umiejętności w obsłudze komputera, ale znaczenie mają też kłopoty z dostępem do internetu, koszty utrzymania łącza i koszty kupna sprzętu. Zwraca uwagę, że istnieją programy kształcenia cyfrowego skierowane do uczniów, ale przygotowanie programu aktywizacji cyfrowej wśród seniorów, którzy często samotnie siedzą w domu, jest bardzo trudne. - Dlatego, kiedy już minie zagrożenie związane z pandemią trzeba będzie uruchomić programy edukacyjne wspomagające Polaków w dostępie do urządzeń i dostępie do szerokopasmowych łączy internetowych - wnioskuje.

Jego zdaniem, błędem jest wprowadzenie opłat reprograficznych, gdyż prowadzi to do wzrostu cen urządzeń cyfrowych nawet o kilkaset złotych za sztukę. - W dobie, kiedy mamy naukę zdalną, kiedy musimy stać się społeczeństwem cyfrowym, wydaje się, że jest to duży błąd - ocenia.

***

(*) Opłaty reprograficzne są wnoszone na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania przez importerów i producentów urządzeń i czystych nośników. Dotyczą urządzeń i nośników (np. dysków twardych, drukarek, nagrywarek CD/DVD, płyt CD, papieru ksero i in.) wykorzystywanych do zwielokrotniania utworów na użytek osobisty przez osoby fizyczne. Importerzy i producenci doliczają je do ceny urządzenia lub nośnika (opłatę faktycznie ponosi końcowy konsument). Opłaty reprograficzne mają w założeniu stanowić "godziwą rekompensatę" strat ponoszonych przez twórców w związku z dozwolonym przez prawo kopiowaniem ich utworów na własny użytek przez osoby fizyczne. (źr.Wikipedia)

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Rozmawia: Błażej Prośniewski

Gość: Michał Herde (Federacja Konsumentów)

Data emisji: 12.01.2021 r. 

Godzina emisji: 16.36

ag

Czytaj także

Cyberpunka 2077 dopadła choroba wieku dziecięcego. CD Projekt musi uporać się z błędami w grze

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 11:45
Gracze w końcu doczekali się premiery Cyberpunk 2077, jednak podobnie jak większość gier po premierze, także polska produkcja cierpi z powodu błędów. Nie najlepiej wygląda też optymalizacja gry. Na najwięcej problemów narzekają użytkownicy Xboksów One S – informują serwisy branżowe poświęcone grom komputerowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia przyspieszyła cyfryzację. Dr Kawecki: byliśmy przez nią odważniejsi w decyzjach

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 15:28
- Mówi się, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy przez ten bieg pandemiczny przyspieszyliśmy, jeśli chodzi o cyfryzację, o dwa lata, bo byliśmy odważniejsi w decyzjach i wzrosła nasza świadomość - powiedział dr Maciej Kawecki, ekspert ds. cyfryzacji. 
rozwiń zwiń