2021 rok w kinie. Na jakie filmy warto poczekać?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 14:55
- 2021 rok według mnie będzie świetnym okresem dla rodzimego kina - uważa dziennikarz filmowy Marcin Radomski. Na jakie produkcje filmowe warto poczekać? 
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mr.Music

Z powodu pandemii koronawirusa kina w Polsce niezmienne pozostają zamknięte, wielu reżyserów nadal więc czeka z premierami swoich filmów. Jednym z nich jest animacja Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z tego miasta", który jest podróżą po świecie pamięci, wspomnień, sentymentów. To film, którego fabuła skupia się na przyjaźni i rozstaniach z najbliższymi Mariuszowi Wilczyńskiemu osobami. Opowiada o Łodzi z czasów jego dzieciństwa, czyli przełomu lat 60. i 70., która ukształtowała go zarówno jako człowieka, jak i artystę. 


Posłuchaj
03:43 Jedynka/EJ 13.01.2021 filmy.mp3 2021 rok w kinie. Na jakie filmy warto poczekać? (ekspres Jedynki)

 

Animacja zdobyła na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2020 "Złote Lwy" za najlepszy film i najlepszy dźwięk dla Franciszka Kozłowskiego. 

- Czekamy na jego premierę kinową. Wyjątkowy, pełnometrażowy film jest kroniką z dzieciństwa młodości artysty - Mariusza Wilczyńskiego - i opowieścią o zmieniającej się Polsce - mówi Marcin Radomski. - Warto wspomnieć, że głosów udzielili w nim już nieżyjący aktorzy: Irena Kwiatkowska, Gustaw Holoubek, ale też wielu współczesnych artystów i twórców - dodaje. 

źródło: GutekFilm/Youtube

"Broad Peak" - historia himalaisty 

Film jest oparty na prawdziwych wydarzeniach. To dramatyczna historia Macieja Berbeki – legendarnego polskiego himalaisty, który pragnął zdobyć szczyt jednej z najniebezpieczniejszych gór świata. To z jego perspektywy poznajemy kulisy pierwszego w historii zimowego wejścia na Broad Peak, którego Polacy dokonali w 2013 roku. Opowieść o pięknej, ale i niszczycielskiej pasji oraz niesamowitej determinacji, która pcha człowieka ku niebezpiecznej krawędzi. To również wzruszająca historia wielkiej, ale i trudnej miłości, jaka połączyła Maćka i Ewę Berbeków.

- Twórcy kręcili ten film w ekstremalnych warunkach, w Karakorum, co nie zdarza się często, bo większość takich filmów dziejących się w zimie jak "Everest" czy "K2" była kręcona we włoskich Alpach - opowiada Marcin Radomski. 

"Sweat"

Kolejnym tytułem, na który warto czekać w 2021 roku jest "Sweat" w reżyserii Magnusa von Horna. Film ukazuje trzy dni z życia Sylwii Zając, motywatorki fitness, której obecność w mediach społecznościowych nadała status celebrytki. Choć jest śledzona przez setki tysięcy osób, otoczona oddanymi współpracownikami i podziwiana przez dalekich znajomych, w jej życiu brakuje prawdziwej bliskości.

W główną rolę brawurowo wcieliła się Magdalena Koleśnik. - Według mnie jest to objawienie polskiego kina - ocenia dziennikarz filmowy Marcin Radomski. 

źródło: GutekFilm/Youtube

***

Wśród proponowanych filmów znalazły się też takie produkcje jak:

- "Żeby nie było śladów" - fabularny film, który został oparty na wątkach zawartych w reportażu Cezarego Łazarewicza o tym samym tytule. Opowiada on historię Grzegorza Przemyka, który został pobity przez milicjantów w maju 1983 roku po rutynowym zatrzymaniu, co doprowadziło do jego śmierci. Główne role grają Tomasz Ziętek i Sandra Korzeniak oraz Mateusz Górski, a produkcję reżyseruje Jan P. Matuszyński.

- "Magnezja" - dramat w reżyserii Macieja Bochniaka, który dzieje się w dwudziestoleciu międzywojennym. 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Joanna Sławińska 

Data emisji: 13.01.2021 r. 

Godzina emisji: 16.44

mat. prasowe/ans


Czytaj także

"Magnezja" - western w polskich realiach. "Staraliśmy się nie zgubić regionalnej nuty"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 07:55
- Od początku stwierdziliśmy, że chcemy zrobić film, który nie będzie się trzymał schematów, nie będzie obciążony pod względem historycznym. Chcieliśmy stworzyć własną wersję filmu historycznego, zabawić się tym, co nas w kinie inspiruje, tym, co sami chcielibyśmy w kinie zobaczyć - powiedział w audycji "Kulturalna Jedynka" reżyser "Magnezji" Maciej Bochniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Złote Lwy" dla pełnometrażowej animacji. Za nami 45. FPFF w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 12:30
"Złote Lwy" - główną nagrodę na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producenci Agnieszka Ścibor i Ewa Puszczyńska za film "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Ponadto nagrodę indywidualną za dźwięk otrzymał Franciszek Kozłowski, który stworzył ścieżkę dźwiękową tego filmu.
rozwiń zwiń