Kto powinien odśnieżać chodnik? Miasto czy właściciel nieruchomości?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 21:39
Przyzwyczajeni do lekkich zim, trochę zdziwiliśmy się, że w naszej okolicy spadł śnieg. Wraz z prawdziwą zimą, powróciły również dawno zapomniane obowiązki, m.in. odśnieżanie chodników. Warto zatem sprawdzić, kiedy po łopatę powinien sięgnąć właściciel sąsiedniej posesji, a kiedy pracownicy służb miejskich.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Romrodphoto/shutterstock

Warszawa zima free 1200.jpg
Zima zawitała do Polski. "Niskie temperatury są sporym wyzwaniem"
Posłuchaj
04:12 Jedynka/Ekspres Jedynki - 13.01.2021 odśnieżanie Zima to także obowiązki. O co musimy zadbać, kiedy spadnie śnieg? (Ekspres Jedynki)

Jak okazuje się, tego typu przepisy reguluje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a dokładnie artykuł 5. - W skrócie chodzi o to, by właściciel danej posesji uprzątnął to, co może stanowić zagrożenie na chodniku - wyjaśnia Przemysław Rybicki, rzecznik skierniewickiego Urzędu Miasta.

Zagrożenie stanowi przede wszystkim błoto, śnieg i lód. Ustawa precyzuje jednak, kiedy o stan chodnika ma zadbać zarządca drogi, a kiedy ten obowiązek należy do właściciela pobliskiej nieruchomości.

- Za taki chodnik (o którego stan dba właściciel posesji - red.) uznaje się wydzieloną część drogi publicznej, służącą dla ruchu pieszego i położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Jeśli chodnik oddzielony jest jakimś pasem zieleni, to obowiązek przechodzi już na stronę miasta - mówi Przemysław Rybicki.

Odśnieżanie to kłopot

Mieszkańcy przyznają, że odśnieżanie nie należy do ich ulubionych obowiązków. - Dla nas jest to kłopot, bo musimy odgarniać, a ja jestem już w takim wieku, że jestem schorowany i ledwo dyszę - komentuje jeden z nich.

Starsze osoby z niepokojem patrzą na prognozy pogody, bo dla wielu z nich mróz i śnieg oznaczają strach przed wyjściem z domu. Dlatego tak ważne jest dbanie o stan chodnika.

Odśnieżanie dachów

Najbardziej zimowym elementem w miejskim krajobrazie wydają się jednak nieodśnieżone dachy. Pozornie widok jest uroczy, ale z drugiej sytuacji zaśnieżony dach może stanowić spore zagrożenie.

 Tam, gdzie są większe przestrzenie i większe rozpiętości, należy bezwzględnie usunąć śnieg z dachu (…). Jeżeli warstwa śniegu ma około 30 cm, z czego 10 cm już zamieniło się w wodę i lód, to ten lód zaczyna ważyć 100 kg na każdy metr kwadratowy - tłumaczy Marek Kłopocki, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Skierniewicach.

Zagrożenie mogą stanowić także sople zwisające z dachu. - Sople należy sprawdzać bez względu na to, ile jest śniegu. Może go być mało, ale różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą powodują, że sople pojawiają się i stanowią duże zagrożenie - dodaje Marek Kłopocki.

Za lekceważenie obowiązków związanych z zimą, prawo budowlane przewiduje karę grzywny. Znacznie dotkliwsze mogą być też inne skutki, tj. noga złamana na śliskim chodniku czy sopel, który spadł na drogie auto.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Katarzyna Grabowska

Data emisji: 13.01.2021

Godzina emisji: 16.25

DS

Zobacz więcej na temat: zima śnieg

Czytaj także

Śnieżyca w Hiszpanii. Ponad 100 osób zostało uwięzionych w centrum handlowym

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 20:41
Z powodu śnieżycy ponad 100 osób jest uwięzionych od piątku w centrum handlowym Gran Plaza w mieście Majadahonda we wspólnocie autonomicznej Madrytu. Ludzie śpią na kartonach - poinformował w niedzielę kanał informacyjny telewizji publicznej TVE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zima w pełni. Przed nami opady śniegu i wyraźne ochłodzenie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 06:33
Polska znajduje się pod wpływem niżu znad Ukrainy oraz Białorusi. Z północnego wschodu napływa coraz chłodniejsze, wilgotne powietrze.
rozwiń zwiń