Smog w Polsce. Jak zdobyć dotację na wymianę kopciucha?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 21:32
Od wtorku sytuacja na smogowej mapie Polski wygląda katastrofalnie. Wszystkiemu winne są siarczyste mrozy, brak wiatru oraz piece kopciuchy, których w naszym kraju jest aż 3,5 miliona. W jaki sposób możemy pozyskać dofinansowanie na ich wymianę?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Monika Wisniewska/shutterstock

śnieg chodnika free 1200.jpg
Kto powinien odśnieżać chodnik? Miasto czy właściciel nieruchomości?
Posłuchaj
04:28 Jedynka/Ekspres Jedynki - 19.01.2021 smog Od kilku dni jakość powietrza w Polsce jest coraz gorsza (Ekspres Jedynki)

- Dziś rano w takich miejscowościach, które zwykle uznajemy za czyste, ponieważ położone są na Mazurach, powietrze było fatalnej jakości. W Ełku zanieczyszczenie wynosiło 151 mikrogramów, a norma to 50. W Grajewie było 180, w Augustowie 151… To są bardzo poważne przekroczenia jakości powietrza - mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

W Krakowie nie można palić węglem i drewnem

Szacuje się, że w Polsce nadal stoi 3,5 miliona pieców opalanych węglem lub drewnem, które nie spełniają żadnych norm. To właśnie one w okresie grzewczym odpowiadają za największy smog. W Krakowie zakaz opalania domów paliwami stałymi obowiązuje już od 1 września 2019 roku.

- Przez ostatnie 5 lat na wymianę pieców wydatkowano ponad 300 mln zł, z czego udało się zlikwidować ponad 20 tys. takich palenisk węglowych w mieście. Dodatkowo uruchomiliśmy programy osłonowe, które wiążą się z dopłatami do rachunków za ogrzewanie już po wymianie pieca czy program termomodernizacyjny budynków jednorodzinnych, w którym najuboższe osoby mogły otrzymać nawet do 50 tys. zł. W tej chwili w Krakowie nie wolno używać do ogrzewania budynków ani węgla, ani drewna - wyjaśnia Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Jak dodaje Paweł Ścigalski, zdarzają się jednak sytuacje, że krakowanie nie przestrzegają uchwały antysmogowej, ale nie jest ich zbyt dużo. Gdy jednak kontrole wykryją nieuczciwych mieszkańców, ci muszą liczyć się z mandatami lub sprawami w sądzie.

Popularność programu Czyste Powietrze

W 2018 roku wystartował rządowy program Czyste Powietrze, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła bądź też na docieplanie budynków lub wymianę okien i drzwi. - Na dziś liczba wniosków złożonych do programu wynosi prawie 200 tys. Mówimy tutaj o kwocie dotacji 3,2 mld zł oraz blisko 400 mln pożyczek udzielonych w ramach tego programu - przedstawia wyliczenia Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik prezesa rady ministrów ds. programu Czyste Powietrze.

- Program Czyste Powietrze przeznaczony jest dla osób, które osiągają rocznie dochód do 100 tys. zł. Mamy dwa poziomy dofinansowania. Dla beneficjentów z podstawowym poziomem dofinansowania możemy uzyskać do 30 tys. zł bezzwrotnej dotacji, natomiast druga część Czystego Powietrza o podwyższonym poziomie dofinansowania do 37 tys. zł bezzwrotnej dotacji przeznaczona jest dla beneficjentów z określonymi dochodami - mówi Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak dodaje Paweł Mirowski, jeżeli mamy gospodarstwo wieloosobowe i osiągamy dochody do 1400 zł na osobę, wtedy możemy ubiegać się o otrzymanie wyższego poziomu dofinansowania. Jeżeli nasze gospodarstwo jest jednak jednoosobowe, pułap wynosi 1960 zł.

Program do 2029 roku

- Zainteresowanie programem wzrosło wraz z dołączeniem drugiego poziomu dofinansowania. Od października liczba wniosków jest wyższa niż rok temu - przyznaje Bartłomiej Orzeł.

Program Czyste Powietrze potrwa jeszcze do 2029 roku, ale już teraz warto wziąć w nim udział. Nie tylko ze względu na możliwość oddychania czystym powietrzem, ale również w związku z niższymi kosztami ogrzewania.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadziła: Karolina Rożej

Materiał: Maciej Walecki

Data emisji: 19.01.2021

Godzina emisji: 15.37

DS

Czytaj także

Fatalny stan jakości powietrza w Polsce. W Warszawie trują niewymienione "kopciuchy"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 10:00
Początek tygodnia to mroźne temperatury, a co za tym idzie - zła jakość powietrza niemal w całym kraju. Najgorzej jest w Bydgoszczy, Włocławku i Kaliszu. W niektórych miejscowościach normy zanieczyszczenia powietrza zostały przekroczone ponad 10-krotnie. Wrocław i Warszawa znalazły się wśród 10 dużych miast świata z najgorszą jakością powietrza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Warszawa Bangladeszem Europy". Śpiewak krytykuje władze stolicy za gigantyczny smog

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 11:22
Warszawa znalazła się w pierwszej dziesiątce miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Światowy ranking Air Quality Index (AQI) opublikował najnowsze dane. "Widać, że ochrona klimatu i środowiska to priorytet dla władz Platformy. Warszawa Bangladeszem Europy" - skomentował na Twitterze warszawski działacz społeczny Jan Śpiewak.
rozwiń zwiń