Na ulice Torunia wyjechały taksówki społeczne

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 17:45
Kierowcy tych taksówek nie tylko podwiozą pod wskazany adres, ale również pomogą wyjść z domu czy zaprowadzą do przychodni bądź apteki. W Toruniu uruchomiono właśnie taksówki społeczne, z których mogą korzystać m.in. seniorzy, osoby niepełnosprawne oraz rodziny wielodzietne.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Olena Yakobchuk/shutterstock

smog free 1200.jpg
Smog w Polsce. Jak zdobyć dotację na wymianę kopciucha?
Posłuchaj
03:13 Jedynka/Ekspres Jedynki - 25.01.2021 taksówki społeczne Społeczni taksówkarze zaczynają swoją asystę już u drzwi obsługiwanej osoby (Ekspres Jedynki)

- Zwykły transport to najczęściej transport, który zaczyna się i kończy na drzwiach samochodu. Chcemy rozwinąć to trochę dalej, ponieważ wiemy, że na przykład dla starszych osób często trudnością jest samo wyjście z domu, dotarcie na przystanek autobusowy lub na postój taksówek. My chcemy, żeby ten transport wyglądał zdecydowanie bardziej kompleksowo - mówi Tomasz Orliński, członek Rady Fundacji Opiekun Prawny.

Jak zauważa Tomasz Orliński społeczni taksówkarze zaczynają swoją asystę już u drzwi obsługiwanej osoby. - Jeżeli potrzeba pomóc jej ubrać się, to trzeba to zrobić, następnie czasami należy pomóc zejść po schodach i wejść do samochodu. Później trzeba ją zawieźć na miejsce, zaprowadzić do przychodni, a potem jeszcze do apteki, żeby pomóc kupić leki i zawieźć ją do domu - wyjaśnia gość Jedynki.

Kto może korzystać?

Toruńskie taksówki społeczne obsługują nie tylko osoby starsze czy niepełnosprawne, ale również wielodzietne. Dlatego we wszystkich pojazdach znajdują się także po dwa foteliki dziecięce.

- Oferujemy usługi społeczne bez naszego zysku, tylko staramy się, aby pokrywały jedynie koszty wynagrodzenia pracownika oraz eksploatacyjne, takie jak paliwo. Staramy się też uzyskiwać zewnętrzne dofinansowania, aby kwota dla osób, które korzystają z przejazdów społecznych, była jak najniższa - dodaje Tomasz Orliński.

Taksówkarze świadczą również przejazdy komercyjne na podobnych stawkach, co inni przedsiębiorcy. Różnica polega na tym, że korzystając z tych usług, możemy mieć świadomość, że pomagamy osobom wykluczonym, ponieważ wszystkie zyski wynikające z działalności wspomnianych taksówek przeznaczane są na cele społeczne.

Czytaj także:

Praca także dla niepełnosprawnych

- Wszystko wskazuje na to, że już od 1 lutego będzie u nas zatrudnionych w sumie 15 osób. Część z nich to będą osoby niepełnosprawne i długotrwale bezrobotne. Chcemy, żeby także miały możliwość pracy i utrzymywania swoich rodzin - tłumaczy Tomasz Orliński.

   ***

   Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

   Prowadził: Mateusz Drozda

   Data emisji: 25.01.2021

   Godzina emisji: 15.24

   DS

   Czytaj także

   Smog w Polsce. Jak zdobyć dotację na wymianę kopciucha?

   Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 21:32
   Od wtorku sytuacja na smogowej mapie Polski wygląda katastrofalnie. Wszystkiemu winne są siarczyste mrozy, brak wiatru oraz piece kopciuchy, których w naszym kraju jest aż 3,5 miliona. W jaki sposób możemy pozyskać dofinansowanie na ich wymianę?
   rozwiń zwiń

   Czytaj także

   Życie po życiu choinek. Co powstaje ze świątecznych drzewek?

   Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 18:00
   Do tej pory Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania odebrało od krakowian 90 ton choinek. - Wszystkie choinki, które do nas trafiają, dokładają swoją cegiełkę do cyklu życia w przyrodzie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Odorczuk, rzecznik prasowy MPO w Krakowie. Jak zatem wygląda życie po życiu choinki?
   rozwiń zwiń

   Czytaj także

   "Nie czas umierać", "Na rauszu" - wyczekiwane kinowe premiery

   Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 15:33
   Pierwotnie premiera filmu "Nie czas umierać", opowiadającego o nowych przygodach Jamesa Bonda, zaplanowana była na koniec 2019 roku. Z powodu pandemii koronawirusa była przekładana kilkukrotnie. I tym razem, z obawy o frekwencję w kinach, została ponownie przesunięta, tym razem na listopad 2021 r. 
   rozwiń zwiń